Loading...
Ciekawostki

Na co zwrócić uwagę, planując zakup sprzętu stomatologicznego?

sprzęt stomatologiczny dobrej jakości

Zakup specjalistycznych sprzętów, które powinny znajdować się w pracowni dentystycznej jest niemałym wydatkiem. Aby gabinet stomatologiczny posiadał kompletne wyposażenie, powinny znajdować się w nim rozmaite przyrządy. Do podstawowych sprzętów jakimi posługuje się lekarz dentysta z pewnością należy wstrząsarka do amalgamatu, unit stomatologiczny, różnego rodzaju  pęsety oraz wiertła stomatologiczne. Jednak, aby gabinet dentystyczny był dobrze wyposażony nie wystarczy wiedzieć jakie sprzęty powinny się w nim znajdować, ale również należy zwrócić uwagę na to jakiej są jakości.

Wygoda pacjenta

Bardzo ważnym aspektem dobrego gabinetu stomatologicznego powinno być zapewnienie pacjentom jak najwyższego komfortu świadczonych usług. Bezpośredni wpływ na to mogą mieć takie elementy wyposażenia jak np. fotel na którym siedzi pacjent, kubeczek z wodą oraz ślinociąg, które wchodzą w skład unitu stomatologicznego. Jest to najistotniejszy sprzęt, który obowiązkowo musi znajdować się w każdym gabinecie dentystycznym. Na rynku dostępne są różne modele unitów stomatologicznych. Do ich podstawowego wyposażenia wlicza się: system mokry i suchy, misa spluwaczki, lampa zabiegowa, wcześniej już wspomniany fotel pacjenta, krzesełko dla lekarza, konsola lekarza (w jej skład wchodzi: dmuchawka, mikrosilnik elektryczny, rękaw turbinowy, skaler ultradźwiękowy) oraz konsola asysty (czyli końcówka ssaka i końcówka ślinociągu). Niektóre unity stomatologiczne wyposażone są również w monitor na którym lekarz dentysta może wyświetlić rentgen panoramiczny zębów.

Wygoda lekarza

Wygodne stanowisko pracy stomatologa, to przede wszystkim miejsce wyposażone w najpotrzebniejsze do wykonywania jego pracy sprzęty. Bardzo istotne są różnego rodzaju wiertła stomatologiczne, takie jak: wiertła szczelinowe, różyczkowe, w kształcie odwróconego stożka oraz wiertła specjalne, czyli gładziki, wiertło w kształcie gruszki lub wiertło w kształcie płomienia. Przydatnym sprzętem jest również wstrząsarka do amalgamatu. Ważne aby produkt tego typu miał uniwersalne zastosowanie, tzn. nadawał się do mieszania amalgamatów, cementów glasjonomerowych oraz innych preparatów. Stomatolog w swoim gabinecie powinien również mieć różnego rodzaju pęsety oraz lusterko dentystyczne.

Gdzie zakupić sprzęty?

Jeśli już posiadamy listę sprzętów i przyrządów niezbędnych do wyposażenia gabinetu dentystycznego, pojawia się pytanie gdzie można je zakupić. Niejedna hurtownia stomatologiczna posiada szeroki wybór potrzebnych nam produktów. Jeśli nie posiadamy danych kontaktowych do takich miejsc, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej, dzięki której z pewnością znajdziemy hurtownię odpowiadającą naszym wymaganiom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *