Loading...
Ciekawostki

Nowoczesny gabinet stomatologiczny – co powinien mieć?

Czasy, kiedy wizyta w gabinecie stomatologicznym wiązały się z ogromnym stresem i strachem przed bólem, minęły bezpowrotnie. Dziś dentysta posiada wiedzę i narzędzia, które pozwalają mu niemal bezboleśnie leczyć zęby. Gabinet stomatologiczny jest wyposażony niezwykle profesjonalnie i nowocześnie.


Czasy, kiedy wizyta w gabinecie stomatologicznym wiązały się z ogromnym stresem i strachem przed bólem, minęły bezpowrotnie. Dziś dentysta posiada wiedzę i narzędzia, które pozwalają mu niemal bezboleśnie leczyć zęby. Gabinet stomatologiczny jest wyposażony niezwykle profesjonalnie i nowocześnie.

Gabinet jednostanowiskowy

Niezbędne minimum wyposażenia, które powinno znajdować się w gabinecie stomatologicznym, jednostanowiskowym to:

  • unit stomatologiczny, czyli specjalny fotel,
  • asystor będący specjalnym meblem dentystycznym w postaci szafki łatwej do przesuwania posiadającej blat oraz szufladki, które są podręcznym magazynkiem na najbardziej potrzebne akcesoria,
  • fotelik dla lekarza i asysty,
  • umywalka,
  • ewentualnie małe biurko z komputerem,

Profesjonalny gabinet stomatologiczny powinien być także wyposażony w szafki, w której stomatolog (Zobacz Stomatolog Wieliczka) może przechowywać niezbędne materiały oraz narzędzia, sterylizator i zlewozmywak oraz punktowy aparat RTG.

Tech-dent.pl – Wysokiej jakości materiały stomatologiczne i protetyczne 

Nowoczesny unit stomatologiczny

Fotel stomatologiczny to centralny punkt każdego gabinetu stomatologicznego. Współczesne unity stomatologiczne charakteryzują się niezwykłą funkcjonalnością. Składają się z kilku elementów.

Pacjenci zasiadają w wygodnym fotelu elektromechanicznym. Taki fotel posiada między innymi zagłówek z blokadą mechaniczną, programowalne pamięci pozycji pracy, pamięć pozycji „spluwaczkowej” i automatyczny powrót do pozycji „0”.

Kolejny element unitu to konsoleta dentysty wyposażona w funkcje maksymalnie ułatwiające jego pracę. Niezbędna jest również lampa halogenowa bardzo dokładnie oświetlająca stanowisko pracy. Ostatnia część unitu to blok spluwaczki ze szklaną, odchylaną i zdejmowaną misą. Blok spluwaczki posiada możliwość obrotu w stronę pacjenta.

Wyposażenie dodatkowe

Wyposażenie dodatkowe obejmuje wszelkie narzędzia pracy stomatologa, a więc:

– kamery,

– kątnice,

– ssaki,

wiertła stomatologiczne

– piaskarki.

– autoklaw, służący do sterylizacji

W pełni profesjonalny gabinet nie może się również obyć bez dodatkowych kamer, aparatów i wywoływarki RTG, lamp ultradźwiękowych i bakteriobójczych, negatoskopów oraz innych elementów wyposażenia specjalistycznego. Ważne będą także urządzenia, która poprawiają jakość powietrza w gabinecie stomatologicznym.

Oczywiście projektując gabinet należy uwzględnić również wszelkiego rodzaju ułatwienia dla pacjentów, w tym również osób niepełnosprawnych. Toalety, wygodna poczekalnia, odpowiednia aranżacja wnętrza to czynniki, które z pewnością poprawiają komfort pacjentów. Wizyta u dentysty w żadnym wypadku nie powinna kojarzyć się z dodatkowymi uciążliwościami i powodować negatywnych skojarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.