Loading...
Profilaktyka

Zapalenie miazgi zęba – czym jest i jak leczyć taką przypadłość?

zapalenie miazgi

Wiele osób decyduje się na umówienie wizyty u stomatologa dopiero w momencie, gdy zaczynają odczuwać ból zęba. Zdarza się tak, że po kilku latach od poprzedniej wizyty u dentysty w naszych zębach mogą zachodzić nieodwracalne zmiany wywołane często przez próchnicę. Wcześnie zdiagnozowana próchnica może być wyleczona szybko i skutecznie bez większych komplikacji. Jednakże zaniedbania wynikające z unikania regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa mogą prowadzić m.in. do zapalenia miazgi zęba. Czym ona jest i jak przebiega leczenie tej przypadłości? Sprawdź sam!

Czym jest zapalenie miazgi zęba?

Do zapalenia miazgi zęba może dojść na skutek nieleczenia próchnicy. Wówczas bakterie znajdujące się w próchnicy atakują tkanki znajdujące się w najgłębszych zakamarkach zęba. Jednakże zapalenie miazgi może wystąpić także po ułamaniu się zęba lub wykonywaniu w jego obrębie wielu zabiegów.

Jakie są objawy?

Zapalenie miazgi zęba rozpoczyna się od dolegliwości bólowych. Warto wiedzieć, że choroba ta może mieć trzy fazy zaawansowania. W pierwszej z nich ból zęba odczuwalny jest tylko podczas jedzenia czy picia zimnych lub bardzo słodkich potraw i napojów. W kolejnej fazie, zwanej zaawansowaną, odczuwamy bezustanny dyskomfort występujący zarówno podczas spożywania posiłków, jak i w trakcie odpoczynku w pozycji leżącej. Wówczas ból jest dolegliwością powracającą cyklicznie. Ten etap schorzenia jest nieodwracalny. Może przyczynić się do występowania gorączki oraz pulsującego bólu głowy. Trzeci etap zapalenia miazgi zęba przyczynia się do jej martwicy. Początkowo nie odczuwamy żadnych objawów. Dopiero na wizycie u lekarza, podczas której stosuje on wiertła stomatologiczne, by ocenić w stan zdrowia wnętrza zęba, możemy dowiedzieć się, że próchnica jest głęboka i doprowadziła m.in. do częściowego zniszczenia sklepienia komory zęba.

Jak przebiega leczenie?

Leczenie pierwszego etapu zapalenia miazgi zęba przebiega bez większych komplikacji. Wówczas lekarz może zahamować rozwój choroby, usuwając próchnicę oraz umieszczając w zębie preparaty lecznicze. Takie działanie bardzo często jest poprzedzone zaaplikowaniem delikatnego znieczulenia, takiego jak Lignocainum (w tym przypadku znieczulenie stosuje się najczęściej na życzenie pacjenta). Lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie leczenia na kilku wizytach lub na jednej, w zależności od wielkości uszkodzeń powstałych w zębie. Zazwyczaj taka wizyta kończy się założeniem wypełnienia, które utwardza lampa polimeryzacyjna.

Leczenie drugiego etapu zapalenia miazgi nie jest już tak bezproblemowe jak pierwszego. Charakteryzuje się on pulsującym bólem zęba oraz nadwrażliwością na dotyk. Dlatego też zanim stomatolog rozpocznie leczenie, najczęściej aplikuje do dziąsła znieczulenie miejscowe o nieco silniejszym działaniu, do których zaliczamy takie preparaty jak Citocartin lub Ubistesin. Następnie rozwierca zęba i całkowicie usuwa uszkodzoną miazgę.

Trzeci etap zapalenia miazgi może doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian we wnętrzu zęba. Jednakże w początkowej fazie tego etapu, istnieje możliwość odwrócenia powstałych w zębie zmian. Pomoże w tym podjęcie tzw. leczenia biologicznego. Natomiast w późniejszym stadium choroby, kiedy już występujące zmiany są nieodwracalne, lekarz powinien usunąć miazgę zębową oraz przeprowadzić leczenie endodontyczne, podczas którego umieści we wnętrzu kanałów specjalny preparat do dewitalizacji miazgi zębowej, jakim jest Devipasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *