Język polski słynie z bogatego słownictwa i licznych synonimów. Słów dentysta i stomatolog używamy często zamiennie. Lecz czy określenia te dotyczą z całą pewnością tej samej osoby?
Geneza zamieszania z nazewnictwem
Stomatolog czy dentysta? – Oficjalnie oba te określenia wskazują na tą samą osobę, lecz problem wymaga jednocześnie szerszego wyjaśnienia.
Pełna nazwa jednego zawodu to lekarz dentysta lub lekarz stomatolog. Skąd pomysł na stosowanie tych określeń na zmianę? Przecież o wiele prościej byłoby gdybyśmy dysponowali jedną tylko nazwą.
Wszystko ma swoją genezę po prostu w zmianach społecznych i kulturowych, występujących na przełomie XX wieku. Tradycja historyczna wskazuje, iż pierwszym określeniem osoby zajmującej się leczeniem zębów, był po prostu dentysta. Przepisy z lat dwudziestych ubiegłego wieku, zawsze dotyczyły właśnie tego określenia, pochodzącego najprawdopodobniej od łacińskiego słowa dent, oznaczającego ząb.
Co ciekawe, to sami zainteresowani zażądali zmiany tytułu na lekarza stomatologa. Być może wiązało się to w dużej mierze z ich przynależnością do Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Dopiero w roku 1996, czyli stosunkowo niedawno, doszło do oficjalnej zmiany z „lekarza dentysty” na „lekarza stomatologa”.
Rozwój nauki a określenia dla lekarzy
Istnieje również inny powód, dla którego dziś dentystykę oraz stomatologię traktuje się zamiennie. Otóż przed drugą wojną światową, dentysta był po prostu rzemieślnikiem, nie mającym pojęcia o wpływie zębów na ogólny stan zdrowia pacjenta. Był to najczęściej samouk, nie stosujący się nawet do zasad antyseptyki. Najczęściej jego praca ograniczała się do wyrywania bolących zębów.
Dopiero pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku, zaczęto szkolić przyszłych stomatologów. Nazwa stomatolog pochodzi od słowa stoma, oznaczającego całą jamę ustną. Zaczęto zajmować się chorobami tego miejsca, w odniesieniu do ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W latach siedemdziesiątych wprowadzono stomatologię, jako odrębny kierunek na studiach medycznych i tak jest po dziś dzień. Dziś różnice pomiędzy dentystą i stomatologiem zatarły się i dotyczą osoby z podobnym poziomem wiedzy i wykwalifikowaniem.
Wybierasz się na wizytę do dentysty i nie wiesz jak się do niej przygotować? Przeczytaj nasz artykuł pt. „Wizyta u dentysty w czasach pandemii – jak się do niej przygotować i jak będzie przebiegała?”
Zmiany po przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Aby jeszcze bardziej skomplikować całą sprawę, należy dodać, że sytuacja jeszcze raz uległa zmianie, gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Powrócono mianowicie do dawnego nazewnictwa. A więc dzisiejszą poprawną formą jest „lekarz dentysta„. Mimo wszystko osoby, które zdobyły uprawnienia do wykonywania zawodu na podstawie wcześniejszych ustaw, są zobowiązane do stosowania tytułu lekarza stomatologa. Wszystko ma swoje źródło w przepisach, ponieważ stomatolog to tak naprawdę dentysta, który dodatkowo ukończył kierunek ogólnie lekarski po dentystyczny.
Z punktu widzenia osoby mającej problem z zębami, nie ma wiec zasadniczego znaczenia, czy uda się ona do lekarza dentysty czy stomatologa. W każdym z tych miejsc uzyska taką samą fachową pomoc.