Problemem występującym coraz częściej u wielu ludzi jest zapalenie miazgi zęba. Powoduje ono występowanie dolegliwości bólowych. Aby dyskomfort odczuwany z powodu chorego zęba ustąpił, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu leczenia kanałowego. Rozpoczynając ten proces lekarz stosuje wiertła stomatologiczne, aby móc dostać się do wnętrza zęba. Następnie często umieszcza w zębie lekarstwo, oferowane przez niejeden sklep stomatologiczny, które ma pomóc w późniejszym etapie udrażniania kanałów. Do zapalenia miazgi zęba może dojść, jeśli zaniedbamy regularne wizyty u naszego stomatologa. Wówczas pozwolimy próchnicy na swobodne rozwijanie się, czego skutkiem będzie przedostanie się jej do zębiny, a później miazgi, która jest tkanką miękką. Czy możemy jakoś zapobiec zapaleniu miazgi? Czy regularne poddawanie się higienizacji jamy ustnej ma sens? Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego zabiegu, zapoznaj się z treścią naszego artykułu!
Co to jest higienizacja jamy ustnej?
Zazwyczaj obawiamy się tego, o czym nic nie wiemy. Dlatego też tak niewielka ilość osób poddaje się zabiegowi higienizacji jamy ustnej. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Czym właściwie jest ten zabieg, w czym pomaga i jak się go wykonuje? Warto wiedzieć, że skuteczne metody usuwania kamienia nazębnego zalegającego na szkliwie znają tylko specjaliści. Należy do nich zwłaszcza higienizacja. Osad ten może powodować wiele chorób zębów, m.in. powstawanie próchnicy.
Chcąc wykonać taki zabieg, należy udać się do gabinetu stomatologicznego bądź kliniki. Wcześniej jednak warto zapoznać się z ofertą danej placówki, ponieważ nie każdy specjalista świadczy tego typu usługi. Jeśli już wybierzemy odpowiedniego dentystę, udając się na higienizację możemy poprosić go, by opowiedział nam jak wygląda ten zabieg. Zapewne usłyszymy, że jest to proces kilkuetapowy, podczas którego twarz lekarza osłania przyłbica stomatologiczna, a pacjent może otrzymać okulary ochronne.
W pierwszej kolejności specjalista wykonuje skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Następnym krokiem jest piaskowanie, które pomaga usunąć resztki osadu i precyzyjniej oczyścić szkliwo. Później następuje polishing czyli polerowanie szkliwa przy pomocy specjalnych preparatów, mające na celu usunięcie przebarwień powstałych na płytce nazębnej, by na koniec przeprowadzić etap fluoryzacji. Ostatni zabieg sprawia, że proces osadzania się kamienia na szkliwie zostaje spowolniony.

Fakty i mity o higienizacji jamy ustnej
Skoro już posiadamy podstawową wiedzę na temat tego czym jest higienizacja jamy ustnej i jak przebiega, poznajmy także pewne fakty i mity związane z tym zabiegiem, gdyż tych przez lata powstało naprawdę sporo!
Fakt nr 1 – regularne przeprowadzanie higienizacji jamy ustnej pozwala zapobiec pojawianiu się próchnicy
Jest to niepodważalny fakt, z którym nie sposób dyskutować. Kamień nazębny jest skupiskiem bakterii, które powodują zakwaszenie środowiska wewnątrz jamy ustnej. Owe kwasy mają negatywny wpływ na szkliwo zębów i mogą także sprzyjać powstawaniu próchnicy. Dlatego też zaleca się wykonywanie higienizacji jamy ustnej dwa razy w roku. Dzięki temu możemy przeciwdziałać pojawianiu się próchnicy, ale także różnych chorób przyzębia i dziąseł.
Warto zadbać o higienę jamy ustnej i przynajmniej raz na pół roku wykonać pełen pakiet zabiegów, w których skład wchodzi skaling, piaskowanie, polishing i fluoryzacja. Dzięki regularnemu oczyszczaniu szkliwa oraz cyklicznym wizytom u dentysty, sprawimy, że nasze zęby będą mocne i zdrowe przez długi czas. Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale co gdy już zaniedbamy profilaktykę i stracimy ząb? W takiej sytuacji do naszej dyspozycji pozostają już tylko implanty stomatologiczne. Aby tego uniknąć, warto umawiać się na higienizację regularnie.
Fakt nr 2 – bezboleśnie i na jednej wizycie
Poddawanie się leczeniu stomatologicznemu, często kojarzy nam się z koniecznością odbycia przynajmniej kilku wizyt, podczas których zostanie przeprowadzone oraz zakończone leczenie. Inaczej jednak wygląda sytuacja jeśli chodzi o higienizację jamy ustnej. Taki zabieg wykonuje się podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Najczęściej oczyszczanie zębów ze złogów kamienia trwa od 1 h do nawet 3,5 h.
Czas wykonywania higienizacji jest uzależniony od ilości kamienia przylegającego do naszej płytki nazębnej. Wiele osób obawia się, że usuwanie osadu będzie bolesne, jednakże zupełnie niepotrzebnie. Jest to zabieg, podczas którego może być odczuwalny jedynie lekki dyskomfort, zwłaszcza u osób cierpiących na nadwrażliwość dziąseł. Warto jednak podkreślić, że jest on całkowicie bezbolesny.

Fakt nr 3 – zabieg może być przeprowadzony nie tylko przez stomatologa
Udając się do kliniki stomatologicznej, zazwyczaj mamy swojego ulubionego i zaufanego lekarza, który jest odpowiedzialny za leczenie naszych zębów. Jednakże stomatolodzy w obecnych czasach mają ręce pełne roboty. Dlatego też w większych klinikach dentystycznych higienizację jamy ustnej przeprowadzają dyplomowane higienistki stomatologiczne. Nie upierajmy się zatem, że chcemy, by kamień z płytki nazębnej usunął nam nasz zaufany lekarz. W tym czasie pomaga on bowiem innej osobie zwalczyć jej dolegliwości bólowe. Oczywiście niektórzy stomatolodzy zajmują się wykonywaniem higienizacji jamy ustnej. Jednakże najczęściej są to osoby prowadzące jednoosobową praktykę dentystyczną.
Fakt nr 4 – po higienizacji lepiej unikać mocno barwiących napojów i posiłków
Po wykonaniu higienizacji jamy ustnej przez około tydzień nasze dziąsła mogą być podrażnione. Są one także oczyszczone ze złogów kamienia nazębnego, przez co możemy mieć wrażenie jakby dziąsła delikatnie odchodziły od szkliwa. Poniekąd jest to prawda, ponieważ kamień, którego się pozbyliśmy był swego rodzaju uszczelką łączącą dziąsło z zębem.
W miejscu, gdzie się znajdował, może występować niewielka szpara. Dlatego też zaleca się unikać posiłków oraz napojów posiadających silnie barwiące składniki, przynajmniej przez 48 h po usuwaniu kamienia. W innym wypadku, możemy sprawić, że barwik może przedostać się do korzenia i sprawić, że cement korzeniowy zmieni swój kolor.
Mit nr 1 – wystarczy poddać się higienizacji raz w roku
Wiele osób uważa, że wystarczy udać się do gabinetu stomatologicznego, w którym zostanie przeprowadzona higienizacja, tylko raz w roku. Jest to jednak błędne przekonanie. Aby efekty higienizacji były widoczne i utrzymywały się jak najdłużej, zabieg ten powinno odnawiać się co pół roku.
Większość z nas odstrasza cena usuwana kamienia nazębnego wraz zresztą usług zawartych w pakiecie. Nie każdy jednak wie, że 1 raz w roku możemy wykonać higienizację za darmo w ramach umowy z NFZ. Warto skorzystać z takiej możliwości, gdyż wówczas roczny koszt wykonania higienizacji nie będzie wyglądał aż tak strasznie.
Mit nr 2 – dokładne i częste szczotkowanie zębów może zastąpić higienizację
I tak, i nie. Oczywiście szczotkowanie zębów po każdym posiłku jest wskazane. Większość z nas wykonuje tę czynność wyłącznie rano i wieczorem tłumacząc się brakiem czasu lub życiem w biegu. Jednakże ile zajmuje wyszczotkowanie zębów? Czy aby na pewno nie znajdziemy 3 minut po każdym posiłku na oczyszczenie szkliwa z resztek pokarmów zalegających w szczelinach międzyzębowych? Częste szczotkowanie zębów nie zastąpi higienizacji jamy ustnej, ale może sprawić, że kamień będzie się osadzał na szkliwie w znacznie mniejszych ilościach. Tak więc nie warto rezygnować z wykonywania higienizacji tłumacząc się częstym szczotkowaniem zębów. To tak nie działa!
Mit nr 3 – higienizacja zastępuje wybielanie szkliwa
Wiele osób błędnie interpretuje jeden z etapów higienizacji, a mianowicie polishing. Czynność ta polega na usunięciu przebarwień występujących na płytce nazębnej. Jednakże nie jest to wybielanie szkliwa! Dzięki polishingowi wyrównamy koloryt zębów, ale nie sprawimy, że staną się one o kilka tonów bielsze. Taki efekt otrzymamy, poddając się wybielaniu przeprowadzonemu dedykowanymi do tego metodami.
Mit nr 4 – usunięcie kamienia powoduje szybsze się jego odkładanie
Poddając się higienizacji jamy ustnej, często zastanawiamy się, czy dzięki takiemu zabiegowi kamień nie będzie szybciej się odkładał na szkliwie. Odpowiedź brzmi: nie! Częstotliwość ściągania kamienia nazębnego nie ma wpływu na szybkość ponownego odkładania się osadu przy zębach. Kamień może szybciej pokrywać nasze zęby jeśli nie będziemy pamiętać o ich odpowiedniej codziennej higienie. Jeśli będziemy rzadziej poddawać się zabiegowi higienizacji, kamienia będzie złogów kamienia będzie po prostu więcej, przez co cała procedura może trwać dłużej i być bardziej wymagająca dla specjalisty.
Ile kosztuje zabieg higienizacji zębów?
Po faktach i mitach przejdźmy jeszcze do kilku najważniejszych pytań dotyczących higienizacji jamy ustnej. Wiele osób jest ciekawych, ile kosztuje ten zabieg. Jego koszt zaczyna się od 200 zł, ale może sięgnąć nawet 450 zł. Ceny z roku na roku rosną i zależą od miasta, a także prestiżu kliniki. Wszyscy, którzy chcą zaoszczędzić, mogą skorzystać z oferty niewielkich, jednoosobowych praktyk stomatologicznych, gdzie koszt powinien być niższy. Duże kliniki zazwyczaj wyceniają ten zabieg w górnej granicy.
Czy higienizacja jamy ustnej boli?
Kolejną kwestią, która budzi wiele wątpliwości, jest to, czy higienizacja jamy ustnej. Zacznijmy od tego, że jest to kwestia bardzo indywidualna. U większości pacjentów zabieg jest bezbolesny, a pojawia się jedynie dyskomfort. Jednak są i takie osoby, które podczas higienizacji muszą mieć aplikowane znieczulenie, gdyż w innym przypadku zabieg musiałby zostać przerwany. Z pewnością nie trzeba się go obawiać, gdyż zawsze jest możliwość podania znieczulenia w najbardziej wrażliwych miejscach. Stomatolog powinien dbać o komfort pacjenta i pytać, czy jest w stanie wytrzymać pojawiający się dyskomfort. Można również poruszyć tę kwestię przed rozpoczęciem zabiegu, aby lekarz miał ją na uwadze.
Czy higienistka może usuwać kamień nazębny?
Tak jak wspomnieliśmy, coraz częściej zabiegiem usuwania kamienia nazębnego zajmują się higienistki stomatologiczne. Profesjonalne specjalistki pracujące na tym stanowisku posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, które w połączeniu z profesjonalnym sprzętem pozwalają osiągać doskonałe efekty.
Czy higienizacja niszczy zęby?
Teoria, według której higienizacja niszczy zęby, zdecydowanie jest mitem. Jeśli zdecydujemy się na zabieg przeprowadzany przez profesjonalistę i wykorzysta on do tego odpowiednie preparaty i urządzenia, nie należy obawiać się uszkodzenia szkliwa. Jest wręcz przeciwnie – regularna higienizacja jamy ustnej może zapobiegać powstawaniu schorzeń w jamie ustnej.