Loading...
Ciekawostki

Lampy polimeryzacyjne w stomatologii. Kiedy je stosować i gdzie je kupić?

lampy polimeryzacyjne w stomatologii

Oczekiwania pacjentów zmieniają się wraz z rozwojem społeczeństwa i technologii, a w ślad za nimi idą coraz to nowe rozwiązania w różnych dziedzinach życia. Nie inaczej jest w stomatologii. Wizyty u dentysty są jednymi z najmniej przyjemnych, dlatego od zawsze ludzie pragnęli przebywać na fotelu pod okiem stomatologa jak najkrócej. Dziś z pomocą w tej kwestii idą nowoczesne urządzenia wykorzystywane w profesjonalnych i dobrze wyposażonych gabinetach. Jednymi z nich są lampy polimeryzacyjne, które znacznie usprawniają i przyspieszają uzupełnianie ubytków w zębach. Zatem jaką funkcję pełnią lampy polimeryzacyjne w stomatologii? Czy lampa polimeryzacyjna jest w pełni bezpieczna? Gdzie kupić tego typu akcesoria? Odpowiadamy na te pytania!

Jak lampy polimeryzacyjne trafiły do gabinetów dentystycznych?

Pierwsze lampy polimeryzacyjne były źródłami światła, które emitowały promieniowanie UV. Dość szybko oceniono, że jest ono zbyt duże i może mieć niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Dlatego zaprzestano ich stosowania, mimo że początkowo były one wykorzystywane do utwardzania laków pokrywających szczeliny zębów.

Lampy polimeryzacyjna wróciły do gabinetów dentystycznych wraz z rozwojem technologii. Po pierwsze, specjalne filtry pozwoliły na zatrzymanie potencjalnie szkodliwego promieniowania, przepuszczając tylko ten rodzaj światła, który pomaga stomatologom w pracy. Po drugie, lampy polimeryzacyjne, w stomatologi znalazły zastosowanie w utwardzaniu materiałów wypełnieniowych, znacznie usprawniając wizyty w dentystycznych placówkach. Dziś trudno wyobrazić sobie bez nich pracę jakiegokolwiek stomatologa.

Lampy polimeryzacyjne w stomatologii i ich funkcje

Obecnie bowiem coraz większą popularnością w stomatologii cieszą się materiały fotokompozytowe. Mogą przybierać różną postać. Czasami są to wypełnienia płynne, kiedy indziej stałe. Ważne jest jednak, że swoją ostateczną formę przybierają właśnie pod wpływem promieniowania emitowanego z lampy polimeryzacyjnej.

W ten sposób materiały fotokompozytowe można na stałe umieścić w ubytku, szczelnie go wypełniając. Poza tym lampy przydają się w przypadku materiałów wprowadzanych do zębów w celu usunięcia próchnicy. Światło emitowane przez lampy polimeryzacyjne jest zimne, nie nagrzewa więc zębów pacjenta ani nie hałasuje. Jego jedynym skutkiem jest utwardzenie materiału. Cały proces wstawiania plomb jest zatem niezwykle przyspieszony – przy lampach dobrej jakości wystarczy kilka sekund i ubytek zostaje zamknięty.

Jakie są główne typy lamp polimeryzacyjnych?

Na rynku znajdziemy kilka typów lamp polimeryzacyjnych. Najszybciej utwardzają lampy plazmowe, które dysponują największą mocą. Ich użycie jest jednak najbardziej ryzykowne, cały proces utwardzania ma gwałtowny przebieg, dlatego nie są używane szczególnie chętnie.

Dentyści znacznie częściej sięgają po lampy diodowe, które emitują promienie dzięki specjalnym diodom LED. Przy takim ich działaniu właściwie nie wydziela się ciepło, pracują bardzo stabilnie, a przy tym wszystkim są wytrzymałe. Z punktu widzenia pacjenta ważne jest dość szybkie utwardzenie materiału wypełnieniowego, z punktu widzenia dentysty – ich energooszczędność.
Nieco rzadziej stosuje się lampy halogenowe. Ich zaletą jest poręczny rozmiar ułatwiający pracę, a także dość niski koszt. To uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się przy różnych zabiegach. Problemem może być jednak zużywanie się takich lamp, zwłaszcza ich żarówek.

Gdzie kupić lampy polimeryzacyjne?

Lampy polimeryzacyjne w stomatologii pozostają sprzętem specjalistycznym, znajdują się jednak dziś w wyposażeniu większości gabinetów dentystycznych. W końcu każdy stomatolog dąży do tego, by skrócić czas wizyty pacjenta, który dzięki temu zakończy wizytę w lepszym humorze, jednocześnie otrzymując estetyczną i trwałą plombę. Najlepszym miejscem do zakupu lamp jest hurtownia stomatologiczna – oferuje sprzęt uznanych producentów i szeroki wybór różnych rodzajów lamp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *