Odbudowa uzębienia jest niezwykle istotna. Jeśli szybko nie zajmiesz się poprawieniem stanu swoich zębów, niestety może spotkać Cię wiele problemów oraz dolegliwości. Należy więc reagować szybko, by uniknąć nieprzyjemności z tym związanych. Dlaczego jednak jest to tak ważne? Co może się stać, jeśli nie odbudujesz swoich zębów? Sprawdź!
Odbudowa uzębienia – estetyka ma ogromne znaczenie
W pierwszej kolejności skupimy się na tym, co z punktu widzenia niemalże każdego z nas jest najistotniejsze. Luki i ubytki w jamie ustnej przede wszystkim bardzo źle wpływają na ogólny wygląd. Osoba zmagająca się z takimi problemami najczęściej prawie w ogóle się nie uśmiecha. Spowodowane jest to przede wszystkim ogólnym dyskomfortem oraz wstydem. Nikt nie chce przecież, aby inni widzieli jego braki w uzębieniu. Odbija się to wielokrotnie bardzo źle na psychice, samopoczuciu oraz poczuciu własnej wartości.
Odbudowa uzębienia jest istotna także z punktu widzenia estetyki samego zgryzu. Gdy między poszczególnymi zębami pojawią się ubytki, może pojawić się problem z przemieszczaniem się zębów. Te, nie mając żadnego podparcia, mogą po prostu zacząć “migrować” w obrębie dziąseł.
Na koniec, warto również podkreślić, że ubytki w uzębieniu mogą powodować… pojawienie się zmarszczek. Chodzi oczywiście przede wszystkim o sytuacje, kiedy to luki pojawiły się w przedniej części jamy ustnej. Warga nie ma wtedy o co się oprzeć, co przy długotrwałym stanie może powodować pogłębianie się oznak dojrzałości skóry.
Brak odbudowy uzębienia – szybka droga do zaniku kości
Odbudowa uzębienia jest ważna także z kolejnego powodu. Nie zajmując się na czas tym problemem, niestety możesz nabawić się atrofii. Jest to schorzenie, które polega na trwałym zaniku kości. Jeśli w jamie ustnej nie ma żadnych ubytków, tkanka kostna jest utrzymywana przez naturalne procesy, które zachodzą w obrębie korzeni.
Gdy natomiast pojawia się ubytek, procesy te przechodzą w procesy zanikowe. Tym samym bardzo drastycznie może zmienić się ogólny wygląd żuchwy oraz szczęki. Konieczna jest więc bardzo szybka odbudowa uzębienia – najlepiej od razu po wygojeniu się rany. Prawdziwy korzeń można zastąpić wtedy sztucznym, który posłuży przez wiele kolejnych lat.
Odbudowa uzębienia – by uniknąć problemów z przeżuwaniem
Odbudowa uzębienia jest także istotna z punktu widzenia codziennego funkcjonowania i spożywania pokarmu. Nawet brak jednego zęba może powodować duże trudności z przeżuwaniem. Wtedy najczęściej najmocniejszy nacisk opiera się na sąsiadujących zębach. Te mogą stać się przez to słabsze. Przy okazji może ucierpieć dziąsło, które bądź co bądź, będzie również narażone na dużą siłę wkładaną w spożywanie pokarmów.
Źle przeżute jedzenie może natomiast zalegać w żołądku oraz jelitach. Nietrudno więc o dyskomfort od strony całego układu trawiennego. Aby tego uniknąć, konieczna jest szybka odbudowa uzębienia. Na koniec warto jeszcze dodać, że ubytki w uzębieniu mogą niestety prowadzić do częstych zapaleń dziąseł oraz chorób przyzębia.
Jeśli więc do tej pory zastanawiałeś się, czy odbudowa uzębienia jest konieczna, mamy nadzieję, że teraz znasz już odpowiedź na to pytanie. Pamiętaj, że luki w uzębieniu można uzupełnić na wiele różnych sposobów. Udaj się więc do stomatologa, który z pewnością pomoże znaleźć rozwiązanie dopasowane do Twoich możliwości finansowych. Piękny i zdrowy uśmiech wcale nie musi kosztować fortunę!