Piaskowanie to zabieg stomatologiczny, który usuwa kamień nazębny i towarzyszące mu przebarwienia. W efekcie zęby stają się bielsze i bardziej lśniące. Co warto wiedzieć o piaskowaniu zębów, zanim odwiedzi się gabinet stomatologiczny?
Na czym polega zabieg?
Przed przystąpieniem do piaskowania wykonuje się usuwanie kamienia nazębnego. Następnie stomatolog używa specjalnej piaskarki, która pod wpływem ciśnienia wyrzuca drobinki piasku i wody. Dentysta metodycznie oczyszcza powierzchnię każdego zęba. Piasek zbiera się w ustach i pacjent musi go wypluwać co kilka minut.
Szukasz najwyższej jakości materiałów do piaskowania zębów? Zajrzyj na tech-dent.pl!
Czy piaskowanie boli?
Nie. Jest to zabieg bezbolesny, ale może towarzyszyć mu uczucie dyskomfortu związane z duża ilość środka do piaskowania, co może powodować uczucie dyskomfortu. Stomatolog odsysa nadmiar piasku, minimalizując nieprzyjemny posmak, aby pacjent lepiej czuł się podczas zabiegu. Dyskomfort może być również związany z długotrwałym otwarciem ust przez pacjenta. Jest to charakterystyczne dla większości tego typu zabiegów stomatologicznych.
Jak długo trwa zabieg?
Oczywiście wszystko zależy od ilości osadu nazębnego. Zabieg nie powinien jednak przekroczyć 30 minut.
Co po zabiegu?
Dla utrzymania efektu wybielania konieczne jest zachowanie tzw. „białej diety” przez co najmniej 2 dni. Innymi słowy, należy unikać potraw i napojów, które mogą barwić zęby (a te po zabiegu są szczególnie narażone na wchłanianie barwników). Czego się wystrzegać? Kawy, czerwonego wina, herbaty, wszystkich ciemnych napojów, zup, sosów, warzyw i owoców. Co można jeść? Drób, białe pieczywo, makarony. Zalecane jest również, aby po zabiegu odstawić papierosy.
Chcesz wiedzieć więcej na temat higienizacji jamy ustnej? Przeczytaj artykuł pt. „Higienizacja jamy ustnej – fakty i mity dotyczące tego zabiegu„!
Kiedy stosować piaskowanie?
Za każdym razem gdy na zębach pojawia się osad. Jeżeli pacjent jest zadowolony z efektów, piaskowanie może stać się regularnym zabiegiem. Profilaktycznie można się mu poddawać co kilka miesięcy.
Piaskowanie zębów jest prostym, stosunkowo tanim i całkowicie bezpiecznym zabiegiem. Nie jest to zabieg wyłącznie estetyczny. Pomaga on w usuwaniu płytki bakteryjnej i zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Obecnie zaczęto go stosować również w celu leczenia próchnicy. W nielicznych przypadkach mogą pojawić się podrażnienia, które mijają w ciągu kilku godzin. Ponadto przy zastosowaniu tej metody można dotrzeć do wielu trudno dostępnych miejsc i skutecznie usunąć przebarwienia.