Z pewnością każdy z nas odbył niejedną wizytę w gabinecie stomatologicznym. Zazwyczaj udajemy się do dentysty w momencie, gdy zaczynamy odczuwać ból zęba bądź dyskomfort związany z podrażnieniem dziąseł. Wówczas nie zwlekając umawiamy się na wizytę w poradni specjalistycznej. Większość z nas obawia się wizyty w klinice stomatologicznej. Jest to spowodowane najczęściej przykrymi doświadczeniami z dzieciństwa, kiedy to medycyna nie była tak rozwinięta, jak jest w tej chwili, a lekarze nie mieli tylu możliwości leczenia zębów co teraz. Także sprzęt, którym się posługują dentyści, ewoluował. Oczywiście wciąż używane są przez nich wiertła stomatologiczne, jednakże w niemal każdym gabinecie znajdują się także inne, niezwykle potrzebne i usprawniające pracę lekarza sprzęty. Jednak, czy każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dentysta może wykorzystywać w swojej pracy różne rodzaje wierteł? Dowiedz się, jakich narzędzi obrotowych używa stomatolog oraz do czego mogą służyć!
Rodzaje wierteł stomatologicznych
Każdy z nas wiele razy siedział na fotelu pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Przyczyny takiej wizyty mogły być różne, ale bardzo często są związane z leczeniem zęba. Aby lekarz mógł całkowicie i dokładnie zdiagnozować, dlaczego doskwiera nam ból zęba, musi przeprowadzić szereg działań, które pozwolą mu postawić trafną diagnozę. Przede wszystkim lekarz z pewnością zdecyduje się na zajrzenie w głąb zęba. Jednak, aby mógł to uczynić, najpierw musi przedostać się do jego wnętrza. Takie działanie jest możliwe dzięki wiertłom dentystycznym, które są oferowane przez niejeden sklep stomatologiczny. Jakie rodzaje tego typu narzędzi wyróżniamy?
Wiertła stalowe
Każdy sklep dentystyczny posiada w swojej ofercie wiertła stanowe. Jest to najstarszy typ wierteł, jakie powstały w stomatologii. Są to narzędzia, które raczej szybko się zużywają i muszą zostać zastąpione nowymi. Warto jednak wiedzieć, że pomimo słabej trwałości takich wierteł, nie ulegają one tak szybkiemu procesowi nagrzewania się, jak dwa pozostałe rodzaje wierteł, o których będzie mowa za chwilę. Tak więc, wiertła stalowe znakomicie się sprawdzą podczas prac wolnoobrotowych. Zwykle tego typu narzędzia są wykorzystywane do wykonywania zmian retencyjnych w zębie oraz usuwania próchnicy.
Wiertła ze spiekanego węglika
Podczas pracy, do której wskazane jest wykorzystywanie wyższych obrotów zaleca się stosowanie wierteł ze spiekanego węglika. Charakteryzują się one większą wytrzymałością niż te wykonane ze stali. Można je stosować zarówno do cięcia metalu jak i zębiny. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować do pracy ze szkliwem. Mogą bowiem sprawić, że płytka nazębna zostanie uszkodzona.
Wiertła diamentowe
Najchętniej wybieranym rodzajem wierteł przez większość dentystów są wiertła diamentowe. Charakteryzują się uniwersalnością, gdyż mogą być wykorzystywane zarówno do wygładzania powierzchni zębiny jak i do pracy w materiałach o nieco większej twardości. Dzięki wiertłom diamentowym, lekarz może także przeprowadzić zabieg usunięcia próchnicy, znajdującej się w obrębie szkliwa.