Kamień nazębny nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też – jako źródło bakterii – powoduje stany zapalne dziąseł i ubytki w uzębieniu. Co ważne, do walki z kamieniem nie wystarczają tradycyjne metody, takie jak dokładne szczotkowanie czy stosowanie nici dentystycznej. By mieć piękny, zdrowy uśmiech bez przebarwień trzeba udać się do specjalisty.
Osad, który niszczy Twoje zęby
Kamień to zwapniały osad nazębny. W jego skład wchodzą bakterie, komórki nabłonka, resztki jedzenia, głównie węglowodany. Kamień tworzy się przede wszystkim przy szyjce zębów, tuż nad linią dziąseł (kamień naddziąsłowy) oraz pod dziąsłami. Dlaczego trzeba go usuwać? Bo prowadzi do nadwrażliwości dziąseł, krwawienia z dziąseł, powoduje stany zapalne. Jest również odpowiedzialny za rozwój parodontozy.
Szukasz wysokiej jakości materiałów do usuwania kamienia nazębnego? Zajrzyj na tech-dent.pl!
Skaling, czyli usuwanie kamienia
Zabieg usuwania kamienia nazębnego nazywa się skalingiem i jest wykonywany przy pomocy skalera. Najczęstszą metodą oczyszczania zębów ze zwapniałych złogów jest skaling ultradźwiękowy. Podczas zabiegu stomatolog przykłada do powierzchni zębów końcówkę aparatu emitującego bardzo wysokie, niesłyszalne dla ucha ludzkiego dźwięki. To one właśnie powodują rozbijanie kamienia. Usunięte złogi wypłukuje się wodą.
Ręczne i mechaniczne metody tradycyjne
Metody tradycyjne, takie jak ręczne usuwanie kamienia czy oczyszczanie mechaniczne stosuje się obecnie coraz rzadziej, gdyż są to metody znacznie mniej dokładne, pracochłonne a równocześnie bardziej nieprzyjemne dla pacjenta. W pierwszym przypadku zabieg wykonuje się za pomocą pilniczków, dłutek, lemieszy i innych narzędzi. W oczyszczaniu metodą mechaniczną stosuje się aparat z różnego typu zakończeniami, takimi jak wiertła stomatologiczne czy frezy. Wywoływane przez urządzenie wibracje powodują odpadanie kamienia, a woda służąca do chłodzenia końcówki wypłukuje osady.
Najnowsze metody skalingu
Alternatywami dla skalingu ultradźwiękowego może być:
- oczyszczanie laserowe – przy pomocy laseru jagowo-erbowego,
- oczyszczanie dźwiękowe – za pomocą specjalnych szczoteczek sonicznych
- oczyszczanie chemiczne – kamień jest rozpuszczany w wyniku zastosowania roztworu Perhydrolu.
Po usunięciu kamienia stosuje się dodatkowe zabiegi, które maja na celu utrwalenie efektów oczyszczania i zabezpieczenie zębów. W tym celu wykonuje się:
1. Piaskowanie – pozwala ono usunąć płytkę nazębną, z której tworzy się kamień. Za usunięcie drobinek kamienia i płytki nazębnej odpowiedzialna jest piaskarka stomatologiczna, a zabieg polega na uderzaniu w powierzchnię zębów wodorotlenkiem sodu i wodą pod wysokim ciśnieniem.
2. Polerowanie – ma na celu wzmocnienie i utrwalenie efektu estetycznego po usunięciu płytki nazębnej.
3. Fluoryzacja – wzmacnia zęby i chroni je przed rozwojem próchnicy.