Ciąża to okres trudny dla zębów. Zmiany hormonalne, słodko-kwaśne zachcianki nie pozostają bez wpływu na dziąsła i uzębienie. Tymczasem wciąż pokutuje przesąd, że w ciąży wizyty w gabinecie stomatologicznym są niewskazane. To mit. O zęby trzeba dbać. Prawdą jest jednak, że powinno się unikać niektórych zabiegów. Jakich?
Podjadanie i zachcianki, czyli o wrogach zębów w okresie ciąży
W okresie ciąży do higieny jamy ustnej powinno się podchodzić z większą niż zwykle dbałością. Powód? Po pierwsze, pod wpływem hormonów ciążowych dziąsła są znacznie bardziej wrażliwe: krwawią, są rozpulchnione i podatne na stany zapalne. Po drugie, zmienia się dieta. Kobiety w ciąży lubią podjadać między posiłkami i mają nietypowe zachcianki, zarówno słodkie, jak i słone czy kwaśne. Do tego dodać trzeba jeszcze nudności i wymioty, które podrażniają zęby oraz niedobór niektórych składników odżywczych, wynikający z tego, że matka dzieli się swoim pokarmem z płodem. To wszystko niekorzystnie odbija się na zębach. Jeśli czynnikom tym będzie towarzyszyła mała dbałość o higienę jamy ustnej, o płytkę nazębną i kamień nazębny, które są siedliskiem bakterii, nietrudno.
Ważna profilaktyka
Kobiety, które planują zostać matkami, przed zajściem w ciążę powinny udać się do dentysty, by sprawdzić stan swojego uzębienia i wyleczyć ewentualne ubytki. Również w okresie ciąży wizyty kontrolne są obowiązkowe. Nawet jeśli wykonanie jakiegoś zabiegu w danym trymestrze będzie niewskazane, stomatolog zaplanuje leczenie lub powie, jak w bezpieczny sposób zadbać o zęby. Profilaktyka i szybkie reagowanie na ewentualne ubytki u przyszłych matek są niezwykle istotne. W pierwszych dwunastu tygodniach znieczulenie jest bowiem niewskazane, a jak wiadomo – im mniejszy ubytek, tym mniejszy ból. I tym prostsze przeprowadzenie zabiegu bez znieczulenia.
Zabiegi z czarnej listy
Wśród zabiegów niewskazanych znajduje się przede wszystkim rtg. Nawet najmniejsza dawka promieniowania może mieć negatywny wpływ na płód, stąd też wszelkie badania diagnostyczne należy zaplanować przed lub po ciąży.
Przez cały okres ciąży nie powinno się również wykonywać niektórych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, np. wybielania czy usuwania kamienia nazębnego za pomocą scanera ultradźwiękowego. Unikać należy ponadto wszelkiego rodzaju zabiegów protetycznych, by nie podrażniać osłabionych w tym czasie dziąseł.
Tak, ale tylko dopiero po pierwszym trymestrze
Część zabiegów dentystycznych można wykonywać w okresie ciąży, ale dopiero po pierwszym trymestrze, w którym to kształtują się najważniejsze organy dziecka lub też po konsultacji z lekarzem. Z leczeniem kanałowym czy wyrywaniem zęba warto poczekać do zakończenia dwunastego tygodnia. Podobnie jak ze znieczulaniem zabiegów. Nie jest to jednak normą. Jeśli zapalenie wiąże się z dokuczliwym bólem i stwarza ryzyko infekcji, która jest niebezpieczna także dla płodu, zabieg po konsultacji ze specjalistą można wykonać.