Loading...
Ciekawostki

Na co zwrócić uwagę, planując zakup sprzętu stomatologicznego?

sprzęt stomatologiczny dobrej jakości

Zakup specjalistycznych sprzętów, które powinny znajdować się w pracowni dentystycznej jest niemałym wydatkiem. Aby gabinet stomatologiczny posiadał kompletne wyposażenie, powinny znajdować się w nim rozmaite przyrządy. Do podstawowych sprzętów jakimi posługuje się lekarz dentysta z pewnością należy wstrząsarka do amalgamatu, unit stomatologiczny, różnego rodzaju  pęsety. Jednak, aby gabinet dentystyczny był dobrze wyposażony, nie wystarczy wiedzieć jakie sprzęty powinny się w nim znajdować, ale również należy zwrócić uwagę na to jakiej są jakości. To szczególnie ważne, gdy wybiera się elementy służące bezpośrednio do wykonywania zabiegów w jamie ustnej. Są nimi m.in. turbiny i kątnice, wypełnienia stomatologiczne, a także wiertła stomatologiczne. Sprawdź, co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas wyboru sprzętu stomatologicznego.

Wygoda pacjenta, czyli co wchodzi w skład unitu stomatologicznego

Bardzo ważnym celem dobrego gabinetu stomatologicznego powinno być zapewnienie pacjentom jak najwyższego komfortu świadczonych usług. Bezpośredni wpływ na to mogą mieć takie elementy wyposażenia jak np. fotel na którym siedzi pacjent, kubeczek z wodą oraz ślinociąg, które wchodzą w skład unitu stomatologicznego.

Jest to najistotniejszy sprzęt, który obowiązkowo musi znajdować się w każdym gabinecie dentystycznym. Zajmuje jego centralne miejsce i to właśnie on staje się miejscem, w którym najwięcej czasu podczas wizyty spędza pacjent. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na to, aby dobrze się prezentował i pasował do stylu wnętrza, ale także także na to, żeby siedzenie na nim było komfortowe. Dobrze pamiętać o tym, że niektóre zabiegi wymagają nawet kilku godzin spędzonych na fotelu. Dyskomfort związany z pracą lekarza w jamie ustnej będzie dla pacjenta wystarczający, dlatego fotel stomatologiczny powinien być wygodny.

Na rynku dostępne są różne modele unitów stomatologicznych. Do ich podstawowego wyposażenia wlicza się: system mokry i suchy, misa spluwaczki, lampa zabiegowa, wcześniej już wspomniany fotel pacjenta, krzesełko dla lekarza, konsola lekarza (w jej skład wchodzi: dmuchawka, mikrosilnik elektryczny, rękaw turbinowy, skaler ultradźwiękowy) oraz konsola asysty (czyli końcówka ssaka i końcówka ślinociągu). Niektóre unity stomatologiczne wyposażone są również w monitor na którym lekarz dentysta może wyświetlić rentgen panoramiczny zębów.

Wybierając unit stomatologiczny, zdecydowanie nie warto oszczędzać. Chociaż może to być kuszące (w końcu zakup unitu zazwyczaj wiąże się z kosztami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a jego cena może przekroczyć nawet 100 tysięcy złotych), warto pamiętać, że to inwestycja na lata. Przekłada się ona na komfort pacjenta i może wpłynąć na jego wrażenia z wizyty. Jednocześnie ma też znaczenie dla lekarza i jego asysty, gdyż podczas wizyty nieustannie korzystają z elementów unitu stomatologicznego. Warto wziąć pod uwagę swoje własne preferencje i szukać takiego unitu, który spełni je w 100%.

Jakich narzędzi używa dentysta? Czyli nieco o wygodzie lekarza

Wygodne stanowisko pracy stomatologa to przede wszystkim miejsce wyposażone w najpotrzebniejsze do wykonywania jego pracy sprzęty. Bardzo istotne są różnego rodzaju wiertła stomatologiczne, takie jak: wiertła szczelinowe, różyczkowe, w kształcie odwróconego stożka oraz wiertła specjalne, czyli gładziki, wiertło w kształcie gruszki lub wiertło w kształcie płomienia. Przydatnym sprzętem jest również wstrząsarka do amalgamatu. Ważne aby produkt tego typu miał uniwersalne zastosowanie, tzn. nadawał się do mieszania amalgamatów, cementów glasjonomerowych oraz innych preparatów. Stomatolog w swoim gabinecie powinien również mieć różnego rodzaju pęsety oraz lusterko dentystyczne.

Do swojej pracy dentysta wykorzystuje także wypełnienia, np. kompozyty chemoutwardzalne, kompozyty światłoutwardzalne, kompomery, glasjonomery czy amalgamaty. Szczególnie w przypadku tych produktów ogromne znaczenie ma jakość. W końcu od ich trwałości zależy to, jak długo pozostaną w nienaruszonym stanie w ubytku i pozwolą pacjentowi cieszyć się zdrowymi zębami. Warto więc wybierać preparaty od znanych i cenionych w branży producentów. To marki, którym można zaufać i dać w ten sposób swoim pacjentom to, co najlepsze.

Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym? Wyposażenie, którego nie może zabraknąć

Poza wygodą i wysoką jakością usług niezwykle istotne jest także to, aby były one przeprowadzane w bezpieczny sposób zgodny z obowiązującymi zasadami higieny pracy. Pomóc w tym może autoklaw, którego nie może zabraknąć w żadnej klinice stomatologicznej. Wybierając to urządzenie, warto zwrócić uwagę na czas jego pracy i dokładne parametry, gdyż ma to szczególne znaczenie dla tego, w jakie ilości narzędzi i innych sprzętów poddawanych dezynfekcji trzeba będzie wyposażyć gabinet.

Dla bezpieczeństwa personelu i pacjentów ważne są także środki ochrony osobistej – maseczki, czepki, fartuchy oraz rękawiczki. Dobrze jest zwrócić uwagę zarówno na kwestie jakości tych elementów, ale także to, aby wykonywanie w nich zabiegów było komfortowe.

Jak wyposażyć gabinet stomatologiczny, czyli gdzie zakupić sprzęty

Podobnie jak w przypadku unitu stomatologicznego, także i przy pozostałych sprzętach, cena nie powinna być jednym wyznacznikiem, który bierze się pod uwagę. Jeśli już posiadamy listę sprzętów i przyrządów niezbędnych do wyposażenia gabinetu dentystycznego, pojawia się pytanie gdzie można je zakupić. Niejedna hurtownia stomatologiczna posiada szeroki wybór potrzebnych nam produktów od najlepszych marek w branży. Jeśli nie posiadamy danych kontaktowych do takich miejsc, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej, dzięki której z pewnością znajdziemy hurtownię odpowiadającą naszym wymaganiom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *