Po co plombować zęby, które i tak wypadną? Z takiego założenia wychodzi spora grupa rodziców. Niestety, jest to założenie błędne. Mleczaki leczyć trzeba, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji w przyszłości.
Zęby mleczne należy leczyć z kilku powodów:
- Zaatakowane przez bakterie próchnicowe mleczaki mogą infekować sąsiednie zęby stałe. A jak wiadomo próchnica powoduje przebarwienia, infekcje dziąseł i ubytki, początkowo w płytce, później, jeśli nie zostanie podjęte leczenie, w coraz głębszych tkankach.
- Zęby mleczne, które wskutek zaniedbania wypadły zbyt wcześnie, mogą robić zbyt dużo miejsca dla zębów stałych, co z kolei powoduje przesunięcia zębów w szczęce. Efektem jest nachodzenie na siebie zębów, powstawanie szczelin i innych krzywizn, które w przyszłości można wyleczyć wyłącznie przy pomocy aparatów korekcyjnych.
- Zęby mleczne cechuje niski stopień mineralizacji, stąd też są one w większym stopniu narażone na działanie bakterii i kwasów.
Borowanie czy lapisowanie?
Leczenie zębów u dziecka różni się w zależności od wieku i tego, czy próchnica jest wyłącznie miejscowa czy też zajęła rozleglejszy obszar.
U dzieci większych w przypadku ubytków stosuje się borowanie, a następnie zakłada plombę. Jeśli leczenie metodą tradycyjną jest niemożliwe wykonuje się tzw. lapisowanie, czyli pokrywa chore zęby specjalnymi preparatami bakteriobójczymi.
Zapobiegaj zamiast leczyć
W dbaniu o zęby mleczne ogromną rolę odgrywa profilaktyka i kontrola ze strony rodziców. Do ok. 6 roku życia dzieci nie powinny samodzielnie czyścić zębów. Co więcej, także w późniejszym okresie powinno się je pilnować podczas szczotkowania, gdyż robią to niechętnie i niekoniecznie dobrze. Po każdym posiłku znajdź zatem chwilkę, by pomóc Twojemu maluchowi zadbać o higienę jamy ustnej.
Wytłumacz dziecku, jak należy szczotkować zęby i pilnuj, czy robi to odpowiednio. Nie zapomnij również, by kontrolować czas szczotkowania. Zęby powinny być czyszczone ok. 3 minut.
Zabierz dziecko na wizytę kontrolną do stomatologa. Regularne wizyty u dentysty są niezwykle ważne, gdyż pozwalają dziecku oswoić się z lekarzem i gabinetem oraz zapobiec poważniejszym zmianom, które zawsze trudniej wyleczyć.
Pamiętaj o dodatkowych zabiegach. Zęby mleczne są słabe, ale można je wzmacniać i odpowiednio chronić. W tym celu warto wybrać się z dzieckiem na następujące zabiegi:
- fluoryzację (nakładanie na zęby pianki czy żelu z fluorem), która wzmacnia zęby i zapobiega próchnicy,
- lakowanie (wypełnianie lakiem bruzd i szczelin), które zapobiega gromadzeniu się resztek jedzenia w miejscach trudnych do czyszczenia, a tym samym przeciwdziała powstawaniu płytki nazębnej.