Wizyty w gabinecie dentystycznym nie należą do najprzyjemniejszych. Często zdarza się tak, że pacjent decyduje się odwiedzić stomatologa, dopiero gdy odczuwa ból zęba. Jednak wówczas może się okazać, że leczenie będzie bolesne i długotrwałe, a w wielu przypadkach – niemożliwe. Dlatego dentysta zaleca ekstrakcję popsutego zęba. Czasem również ortodonta, który uzna, że niemożliwe jest wyleczenie wady zgryzu, pozostawiając wszystkie zęby, może zlecić usunięcie np. zębów ósmych. Wiele osób obawia się zabiegu ekstrakcji zęba, który przeprowadzany jest przez chirurga stomatologicznego. Jednak czy słusznie? Pacjenci boją się tego, co jest im obce. Poznajmy więc sprzęty, jakie w swojej pracy wykorzystuje chirurg stomatologiczny.
Podstawowy sprzęt
Po wejściu do gabinetu zabiegowego, naszym oczom ukaże się, dobrze nam znany unit stomatologiczny. Być może ta nazwa brzmi tajemniczo, jednak jest to część podstawowego wyposażenia kliniki dentystycznej. W jego skład wchodzi fotel dla pacjenta, krzesełko dentysty, stolik lekarza, konsola, na której znajdują się m.in. wiertła stomatologiczne, stolik asysty oraz blok spluwaczki. Każdy unit posiada również w swoim wyposażeniu lampę zabiegową, ssaki i ślinociągi. Niektóre lepiej wyposażone zestawy dentystyczne są zaopatrzone również w monitor przeznaczony do wyświetlania zdjęć RTG. Dzięki czemu lekarz wykonujący zabieg, może mieć ciągły wgląd do prześwietlenia panoramicznego, punktowego lub zdjęcia 3D zębów pacjenta, co z pewnością ułatwi mu pracę.
Elementy zestawu zabiegowego
Poza podstawowym wyposażeniem stomatologicznym, w gabinecie chirurga powinny znajdować się lupy stomatologiczne, dzięki którym przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów będzie wykonywane na najwyższym możliwym poziomie. W każdym gabinecie chirurgicznym koniecznie musi znaleźć się również pinceta stomatologiczna. Dzięki niej lekarz może odsączać krew wypływającą z otwartego zębodołu. Niezbędne w pracy chirurga stomatologicznego są również takie narzędzia jak: kleszcze ekstrakcyjne czy dźwignie korzeniowe służące do usunięcia korzenia zęba z zębodołu, poprzez podważenie go. W gabinecie zabiegowym powinny znaleźć się również igłotrzymacze, które wykorzystuje się do zakładania szwów oraz nożyczki mikrochirurgiczne pozwalające na precyzyjne wykonanie specjalistycznych cięć.
Narzędzia pomocnicze chirurga
Oprócz podstawowych sprzętów, które umożliwiają chirurgowi usunięcie zęba, w wyposażeniu gabinetu powinny znaleźć się również narzędzia pomocnicze. Zaliczają się do nich łyżeczki zębodołowe, wiertła oraz dłuta, a także kleszcze, haki i respatory. Poznaliśmy już narzędzia, które są niezbędne w pracy chirurga stomatologicznego. Jak się okazuje, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Pamiętajmy również, że każdy zabieg tego typu jest poprzedzony zaaplikowaniem znieczulenia miejscowego, dzięki temu podczas ekstrakcji zęba, nie poczujemy bólu.