Loading...
Stomatologia zachowawcza

Niezbędne akcesoria stomatologa – przyłbica stomatologiczna, lusterko i instrumenty diagnostyczne

akcesoria dentystyczne

Przekraczając próg gabinetu stomatologicznego, naszym oczom ukazuje się znajomy każdemu widok. Na pierwszy plan wysuwa się unit stomatologiczny składający się z fotela, na którym siedzi pacjent, spluwaczki, konsoli stomatologicznej z wiertłami, stolika lekarza oraz lampy. Coraz częściej można spotkać tego typu wyposażenie zawierające również monitor, na którym zostaje wyświetlone zdjęcie panoramiczne jamy ustnej pacjenta. Do kluczowych narzędzi, jakimi w swojej pracy posługuje się stomatolog, z pewnością zaliczamy wiertła stomatologiczne. Jednakże nie stanowią one jedynego sprzętu niezbędnego do diagnostyki oraz leczenia. Jakie jeszcze skarby skrywa w szufladach dentysta i do czego one służą? Sprawdź sam!

Instrumenty diagnostyczne

Większość z nas udaje się do gabinetu dentystycznego w momencie, gdy zaczynamy skarżyć się na ból zęba. Stosunkowo niewiele osób regularnie odwiedza gabinet stomatologiczny w celu kontroli stanu szkliwa. Dlatego też zazwyczaj dentysta rozpoczyna naszą wizytę od zdiagnozowania przyczyny bólu. Wykorzystuje do tego celu specjalne narzędzia.

Lusterko stomatologiczne

Lusterko stomatologiczne pozwala lekarzowi na ocenę stanu najbardziej odległych zębów oraz miejsc, które nie znajdują się w zasięgu wzroku. To właśnie dzięki temu narzędziu dentysta może zaobserwować występowanie próchnicy zębów siódmych lub określić ilość kamienia zalegającego w różnych częściach jamy ustnej. Ponadto lusterko stomatologiczne może służyć do kierowania odpowiedniego strumienia światła na zaciemnione powierzchnie w obrębie trudno dostępnych miejsc w jamie gębowej. Dodatkowo przy jego pomocy lekarz może odciągnąć tkanki miękkie od badanego obszaru.

Zgłębnik dentystyczny twardy

Zgłębnik stomatologiczny, często nazywany przez pacjentów szpikulcem dentystycznym, służy do wykrywania próchnicy zębów, sprawdzania stopnia ich wrażliwości oraz gładkości tkanek twardych. Każdy sklep dentystyczny oferuje różne rodzaje tego typu narzędzi. Można nabyć zgłębnik prostokątny, rozwartokątny, jak i sierpowy oraz z pazurkiem.

Pęseta stomatologiczna

Pęseta stomatologiczna, którą potocznie nazywa się szczypczykami, stosowana jest najczęściej do przenoszenia ligniny, wacików oraz tamponów i umieszczania ich w jamie ustnej. Przy jej pomocy można również przenosić różnego rodzaju sprzęty niewielkich rozmiarów, np. wiertła czy igły. Dzięki niej dentysta może także chwytać i przytrzymywać tkanki podczas wykonywania zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej czy endodoncji.

Przyłbica stomatologiczna

Zapewne niewiele osób słyszało o takim przedmiocie jak przyłbica stomatologiczna. Jest to swego rodzaju przezroczysta maska osłaniająca twarz dentysty lub higienistki stomatologicznej przed osadzaniem się na niej pyłów oraz innych substancji. Zazwyczaj lekarz zakłada ją na twarz podczas wiercenia w zębie, kiedy to w powietrzu unoszą się pyłki ze spiłowanego szkliwa. Higienistka stomatologiczna natomiast stosuje przyłbicę podczas przeprowadzania higienizacji jamy ustnej. Wówczas odpryskujące elementy kamienia nazębnego oraz piasek wykorzystywany do piaskowania osadzają się na masce ochronnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *