Pierwszą wizytę u dentysty powinno się zaplanować, gdy dziecko ma ok. 2, 3 lat. Oczywiście pod warunkiem, że nie pojawią się żadne zmiany, które wymagają wcześniejszej interwencji. Jak zauważamy podczas naszej pracy, to pierwsze spotkanie ze stomatologiem jest niezwykle istotne, gdyż to ono może spowodować, że dziecko panicznie będzie się bało dentysty i nie zechce do niego wrócić. Co zrobić, by tak się nie stało?
Spraw, by dentysta był przyjacielem
Przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym jest niezwykle ważne. Co można zrobić, by maluch oswoił się z dentystą i nie bał się regularnych wizyt kontrolnych?
Po pierwsze, wybierz dentystę, który jest cierpliwy, życzliwy i ma odpowiednie podejście do dzieci. Jeśli nikogo takiego nie znasz, możesz poradzić się znajomych czy zajrzeć na lokalne forum internetowe.
Po drugie, na wizytę wybierz się zanim pojawią się jakiekolwiek ubytki wymagające leczenia. Jeśli spotkanie z dentystą ograniczy się do obejrzenia ząbków i rozmowy, dziecko nie będzie miało negatywnych skojarzeń i nie zareaguje płaczem na wieść o kolejnej wizycie.
Po trzecie, powiedz dziecku, gdzie jedziecie i dlaczego. Wyjaśnij mu, że spotkacie się z panem, który obejrzy mu ząbki, dzięki czemu będą one zdrowe, ładne i nie będą bolały. Możesz pokazać dziecku na obrazkach, jak wygląda stomatolog oraz gabinet stomatologiczny i do czego służą poszczególne elementy.
Po czwarte, nie strasz dziecka. Nawet jeśli sam boisz się dentysty, nie opowiadaj mu o swoich negatywnych doświadczeniach z wizyt u stomatologa. Nigdy też nie wykorzystuj dentysty w roli „straszaka”. Jeśli będziesz powtarzać dziecku: „nie jedz tyle słodyczy, bo inaczej będziesz miał dziurki w zębach i pójdziemy do dentysty”, nie licz później, że spokojnie zgodzi się ono na wizytę.
Po piąte, nagradzaj. Są różne sposoby na to, by wizyta u dentysty kojarzyła się dziecku pozytywnie. Jedną z nich są drobne upominki. Jeśli dziecko będzie grzeczne, w nagrodę możesz je zabrać do figloparku. Lekarze stosują podobne metody. W swoich gabinetach mają np. naklejki „Dzielny pacjent”, które po wizycie wręczają maluchom.