Loading...
Stomatologia zachowawcza

Nadwrażliwość zębów – zapobieganie i leczenie

Wielu z nas odczuwa dotkliwy ból przy jedzeniu lodów lub piciu gorących napojów. Przypadłość ta wynika z nadwrażliwości zębów. Ból możemy złagodzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy dentysty – odbudowa zniszczonego zęba i szkliwa skutecznie eliminuje problem.

Nadwrażliwość zębów – przyczyna

Ból przy kontakcie z gorącymi lub zimnymi pokarmami pojawia się, gdy uszkodzone jest szkliwo, a więc zewnętrzna warstwa zęba, osłaniająca zębinę. Ubytki w szkliwie powodują odsłonięcie zakończeń nerwowych w zębinie, a te w kontakcie ze skrajnymi temperaturami reagują przeszywającym bólem.

Szukasz przyczyny nadwrażliwości swoich zębów? Skonsultuj się ze stomatologiem Dental Esthetic – Centrum Stomatologii Kraków – sprawdź już teraz! 

Skąd biorą się uszkodzenia szkliwa?

Ubytki w szkliwie powstają nie tylko na skutek nieprawidłowej higieny czy urazów mechanicznych. Nie wszyscy wiedzą, że przyjmowanie dużej ilości kwaśnych pokarmów – cytrusów, octu, wina i piwa – ma negatywny wpływ na stan uzębienia. Kwasy zawarte w wymienionych produktach trawią szkliwo; co więcej, jeśli przyjmowane pokarmy są zimne, w strukturze zęba powstają dodatkowe mikroskopijne pęknięcia. Ten sam efekt wywołują kwasy żołądkowe przy chorobach układu pokarmowego – np. przy refluksie lub częstych wymiotach.

Ubytki w strukturze szkliwa to także wynik niedoborów wapnia oraz witamin: D3, K2 i B12. Uszkodzenia idą także często w parze z bruksizmem – odruchowym zgrzytaniem zębami; szkliwo ściera się wówczas na skutek częstego tarcia. Nadwrażliwość zębów wynika wreszcie z odsłonięcia szyjek zębowych, np. w wyniku chorób przyzębia (parodontoza, zanik dziąseł) lub nieprawidłowego mycia zębów (szczoteczka o twardym włosiu, zbyt mocne szorowanie).

Nadwrażliwość zębów – łagodzenie bólu

Walkę z nadwrażliwością zębów możemy zacząć już w domu. Podstawą jest tu stosowanie odpowiedniej pasty o niskim wskaźniku ścieralności (max. 30 RDA) – wiele z nich posiada stosowne oznaczenia na etykietach. Szczoteczka do zębów powinna mieć miękkie włosie, a podczas mycia należy „wymiatać” zanieczyszczenia od dołu do góry, unikając silnego szorowania. Nie należy także myć zębów tuż po wypiciu kwaśnego płynu lub gazowanego napoju; mycie poprzedzamy wówczas płukaniem ust czystą wodą.

Nadwrażliwość zębów – leczenie

Jeśli powyższe zabiegi nie przyniosą ulgi, czas na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Dentysta dobierze odpowiednią metodę leczenia nadwrażliwości. W gabinetach stosuje się m.in. lakowanie zębów ochronnym preparatem z fluorem, a także środki o wysokim stężeniu wapnia i fosforanów. Preparaty te tworzą na powierzchni zęba powłokę, ograniczającą dostęp kwasu do zębiny, a także wspomagają ponowną mineralizację szkliwa. Jeśli ubytki są duże, stomatolog wypełni je plastycznym kompozytem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *