Ludzie od wieków dbali o to, aby ich zęby były białe i piękne. Już w starożytności stosowano specjalne płyny na bazie wyciągów z roślin, które pozwalały dokładnie wyczyścić powierzchnię zębów oraz posiadały właściwości wybielające. Dzisiaj mamy do dyspozycji całą gamę produktów kosmetycznych, przeznaczonych do wybielania zębów. Każdy stomatolog może przeprowadzić zabiegi wybielające. Niektórzy z nas jednak cały czas kurczowo trzymają się domowych sposobów na białe zęby. Które z metod wybielania nie wpływają korzystnie na stan naszego uzębienia i czy można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wybielanie zębów jest szkodliwe?
Domowe sposoby wybielania zębów
W sieci znajdziemy dziesiątki domowych sposobów wybielania. Najczęściej polecana jest cytryna, soda oczyszczona, sól i węgiel. Stosując te produkty, można rzekomo stać się posiadaczem białego uśmiechu, bez konieczności użycia pasty wybielającej czy wizyty u stomatologa. Każdy dentysta z pewnością odradzi stosowanie wymienionych metod, gdyż wpływają one bardzo destrukcyjnie na szkliwo zębów. Co więcej, niektóre z nich mogą być również niebezpieczne dla tkanek miękkich, czyli dziąseł i śluzówki.
Stosowanie soli i cytryny, do czyszczenia czy płukania zębów, to prosta droga do próchnicy. Produkty te osłabiają szkliwo oraz zakwaszają środowisko jamy ustnej, osłabiają szkliwo, a przez to zęby stają się bardziej podatne na choroby.
Soda rzeczywiście skutecznie usuwa zanieczyszczenia z zębów. Jednak jej działanie jest mechaniczne. Osady usuwane są po prostu za pomocą tarcia. Szczotkując zęby sodą, narażamy je nie tylko na bardzo poważne uszkodzenia, ale również na nadwrażliwość. Podobnie jest w przypadku stosowania węgla. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pozwoliłbyś sobie na czyszczenie zębów papierem ściernym? Odpowiedź jest chyba oczywista, a wymienione środki działają dokładnie na tej samej zasadzie co papier ścierny.
Preparaty wybielające
Na aptecznych półkach, w drogeriach, a nawet w supermarketach, bez problemu możemy znaleźć kosmetyki wybielające powierzchnię zębów. Czy mają one szkodliwy wpływ na nasze zęby?
Długotrwałe stosowanie takich środkach może odbić się negatywnie na stanie uzębienia. Preparaty te zawierają agresywne środki ścierające, które mogą powodować mikrouszkodzenia szkliwa. Z pewnością nie będą one widoczne gołym okiem, ale z czasem mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy oraz powodować nadwrażliwość zębów.
Zabiegi wybielające u stomatologa
Najbezpieczniejszą metodą wybielania zębów jest zabieg wykonany przez profesjonalistę. Oczywiście w sytuacjach, kiedy szkliwo zęba jest uszkodzone lub chore, zabieg może okazać się bolesny, a ostateczny efekt zupełnie inny, niżbyśmy oczekiwali. Jednak dentysta w takich przypadkach po prostu odradzi wybielanie.
Warto mieć świadomość, że preparaty stosowane dzisiaj do wybielania, takie jak nakładki Opalescence Go są łagodniejsze dla zębów niż na przykład kwasy zawarte w sokach owocowych. Współczesna stomatologia oferuje nam obecnie zabiegi bez użycia środków chemicznych, na przykład wybielanie laserowe czy wybielanie zębów lampą Beyond.