Loading...
Ciekawostki

Wizyta u dentysty w czasach pandemii – jak się do niej przygotować i jak będzie przebiegała?

wizyta u dentysty

Udając się do stomatologa w zwyczajnych okolicznościach powinniśmy odpowiednio przygotować się do wizyty. Zazwyczaj takie przygotowanie polega na dokładnym wyszczotkowaniu zębów, wykonaniu zdjęcia RTG i zabraniu go ze sobą odpowiedniej ilości pieniędzy. Najlepiej dotrzeć do kliniki kilka minut przed planowaną wizytą, ponieważ może zdarzyć się tak, że pacjent przebywający w gabinecie przed nami zakończy wizytę wcześniej. W dobie pandemii sytuacja jednak wygląda nieco inaczej. Recepcjonistki starają się umawiać pacjentów na wizyty w odstępach czasowych, tak by możliwe było zdezynfekowanie gabinetu zabiegowego oraz przeprowadzenie sterylizacji niezbędnych akcesoriów takich jak wiertła stomatologiczne, pincety czy lusterka, pomiędzy wizytami poszczególnych pacjentów. Twarze lekarzy osłania przyłbica stomatologiczna, oferowana przez niejeden sklep stomatologiczny. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć udając się na wizytę do dentysty w czasach pandemii? Na czym polegają różnice w przebiegu wizyty w normalnych warunkach a tych panujących w cieniu pandemii? Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się do stomatologa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i zyskaj wiedzę dotyczącą odpowiedniego przygotowania się do wizyty!

Dentysta w dobie pandemii – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wizytą!

Źródło: https://tech-dent.pl/przylbica-stomatologiczna-ol-75-s-oslona-1-szt.html

Najwięcej problemów związanych z bólem zębów zaczyna się objawiać w najmniej stosownym momencie, np. w czasie, kiedy stomatolodzy zmuszeni byli zawieszać działalność z powodu obawy przez zarażeniem się koronawirusem. Po kilku tygodniach stagnacji, gdy stomatolodzy podjęli decyzję o ponownym otwarciu klinik, mogłoby się wydawać, że będą mieć ręce pełne roboty, a placówki będą pękały w szwach od ilości pacjentów chcących umówić się na wizytę. Nic bardziej mylnego. Większość osób, u których nie występują objawy bólowe, woli wstrzymać się z odwiedzeniem gabinetu dentystycznego, nie narażając siebie i swoich bliskich na ewentualne zarażenie się wirusem. Dlatego też znacznie łatwiej można dostać się do wybranego specjalisty w czasach pandemii, niż przed jej wybuchem. Jednakże obecnie nie możemy wejść do kliniki z ulicy i poprosić o przyjęcie przez lekarza. W związku z zagrożeniem epidemicznym, w placówkach dentystycznych zaczęły obowiązywać pewne zasady, do których musi się stosować każdy pacjent bez wyjątku. Na czym one polegają?

Zastanawiasz się jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty? – sprawdź nasze wskazówki!

Po pierwsze – umów się na wizytę

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w czasach pandemii, nie ma możliwości wejścia do gabinetu dentystycznego bez wcześniejszego umówienia się na wizytę. Jeśli mamy swojego zaufanego lekarza, z pewnością posiadamy do niego numer telefonu, tak więc w pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić do niego i umówić dogodny dla nas termin wizyty. W czasie rozmowy telefonicznej z rejestratorką bądź recepcjonistką, pracownica kliniki stomatologicznej przeprowadzi z nami krótki wywiad, związany z naszym stanem zdrowia oraz ogólnym samopoczuciem. Zapewne będzie także chciała uzyskać informację związaną z naszym ewentualnym pobytem za granicą, w miejscach, gdzie pandemia żyje własnym życiem. Na każde z pytań rejestratorki powinniśmy odpowiadać zgodnie z prawdą, nawet jeśli miałoby to oznaczać, konieczność odłożenia wizyty na późniejszy termin. W końcu tutaj chodzi nie tylko o nasze życie i zdrowie, ale także innych pacjentów. Chyba nie chcielibyśmy, żeby przed nami, na wizytę przyszedł pacjent zakażony koronawirusem bądź taki, który miał kontakt z osobą zarażoną. Bądźmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych.

Po drugie – dopytaj o względy bezpieczeństwa w klinice

Podczas rozmowy z pracownicą kliniki stomatologicznej, której zadaniem jest umówienie nas na termin wizyty, my także możemy zadać jej kilka pytań. Przede wszystkim powinniśmy dopytać o wprowadzone przez pracowników placówki środki bezpieczeństwa, które mają zapewnić pacjentom świadomość, że lekarze troszczą się o ich zdrowie. Warto zwrócić uwagę nie tylko na dostępność płynu dezynfekcyjnego, ale także częstotliwość sterylizacji podstawowych instrumentów stomatologicznych. To właśnie przy pomocy tych narzędzi lekarz dentysta będzie badał stan naszych zębów czy też identyfikował ognisko bólu. Dlatego, niezwykle ważne jest to, aby pracownicy kliniki zapewnili maksymalny stopień bezpieczeństwa osobom, które przybywają po pomoc. Z uwagi na dodatkowe środki ostrożności wprowadzone przez pracowników klinik stomatologicznych, do każdej wizyty może być doliczona dodatkowa opłata, która ma na celu pokrycie kosztów utrzymania gabinetów oraz sprzętów w sterylnym stanie.

Po trzecie – zadbaj o własne zdrowie

Od momentu umówienia się na wizytę do terminu wizyty starajmy się zadbać o nasze zdrowie. Nie jest to łatwe zadanie z uwagi na ciągle zmieniające się warunki pogodowe, obowiązki oraz plany, jakie pragniemy zrealizować. Jednakże w obecnej sytuacji, warto zrezygnować z przyjemności do czasu wizyty u lekarza. Ponadto, jeśli zauważymy, że występują u nas jakiekolwiek objawy przeziębienia, zadzwońmy do kliniki w celu powiadomienia pracowników o zaistniałej sytuacji. Wówczas, najlepszym wyjściem będzie przełożenie wizyty na inny termin, tak odległy, abyśmy mieli możliwość w pełni powrócić do zdrowia. W sytuacji zatajenia informacji o przeziębieniu, z pewnością nasz stan zdrowia wyjdzie na jaw po przekroczeniu progu kliniki. W dobie pandemii, pracownicy recepcji zobowiązani są do mierzenia temperatury przybyłym do kliniki pacjentom. W momencie, gdy termometr wyda sygnał dźwiękowy wskazujący na podwyższoną temperaturę ciała, możemy zapomnieć o wizycie w danym dniu. Dlatego też bez względu na nasze samopoczucie przed wyjściem z domu sprawdźmy, czy nie mamy stanu podgorączkowego. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności po dotarciu do kliniki.

Po czwarte – pamiętaj żeby przygotować się jak do każdej normalnej wizyty

Pomimo restrykcji związanych z pandemią, przed udaniem się do dentysty należy pamiętać o przygotowaniu się jak do każdej normalnej wizyty. Dlatego też niezwykle istotne jest dokładne oczyszczenie szkliwa z resztek pokarmów, tak by lekarz mógł od razu przystąpić do przeprowadzenia leczenia, bez konieczności odsyłania pacjenta do toalety w celu umycia zębów. Pamiętajmy także, aby zabrać ze sobą wystarczającą ilość pieniędzy doliczając do kosztów wizyty kwotę na środki dezynfekcyjne, pozwalające pacjentowi czuć się w klinice bezpiecznie i komfortowo. Jeśli będziemy wykonywać płatność bezgotówkową, zadbajmy aby na naszym koncie znalazła się wystarczająca ilość pieniędzy. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą zdjęcia RTG (o ile takie posiadamy).

Po piąte – staw się w klinice w wyznaczonym terminie i czasie

Kolejną istotną kwestią o jakiej powinniśmy pamiętać wybierając się na wizytę w gabinecie stomatologicznym w czasach pandemii, jest punktualność. Jeśli umawiamy się na daną godzinę w podanym dniu, starajmy się dotrzeć na czas. Bowiem po opuszczeniu przez nas gabinetu, pomieszczenie musi być odpowiednio przygotowane do przyjęcia kolejnego pacjenta. Nasze opóźnienie sprawi, że każda kolejna wizyta będzie opóźniona, a pacjenci staną się poirytowani koniecznością czekania na przyjęcie ich do gabinetu.

Po szóste – pamiętaj o dezynfekcji

Źródło: https://tech-dent.pl/fugaten-spray-5l.html

Ten punkt może okazać się oczywisty, jednak w kwestii przypomnienia także został tutaj zawarty. Przekraczając próg kliniki stomatologicznej, powinniśmy pamiętać o dezynfekcji. Zazwyczaj tuż przy wejściu do placówki, znajdują się odpowiednie preparaty, zwalczające zanieczyszczenia znajdujące się choćby na naszych dłoniach. Dbając o bezpieczeństwo swoje i innych, powinniśmy także założyć na zdezynfekowane dłonie rękawiczki jednorazowe, które sprawią, że nie będziemy dotykać skórą żadnej powierzchni znajdującej się w klinice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *