Loading...
Protetyka

Wkłady koronowo-korzeniowe i implanty – czym się różnią?

wkłady koronowo korzeniowe

Prawidłowy stan uzębienia ma wpływ na wiele czynników naszego życia. Stomatolodzy dbają o swoich pacjentów – kątnice, wypełnienia, wiertła – to wszystko dla nas! Część osób zwraca główną uwagę na kwestie związane z estetyką. Zęby mocno zniszczone przez próchnicę lub wręcz braki w uzębieniu mocno ją zaburzają. Do tego dochodzi dyskomfort psychiczny, a także problemy czysto fizyczne, a w zasadzie mechaniczne. Bez mocnych zębów mogą bowiem pojawić się kłopoty z odpowiednim przeżuwaniem pożywienia, co nie pozostaje bez wpływu na stan naszego zdrowia. Dlatego braki w uzębieniu należy uzupełniać. W przypadku poważnych ubytków najczęściej stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe lub implanty stomatologiczne, które pozwalają na odbudowę zupełnie zniszczonych zębów. Czym różnią się te dwa rodzaje uzupełnień?

Wkłady koronowo-korzeniowe: co je charakteryzuje?

Do zastosowania wkładów koronowo-korzeniowych: https://tech-dent.pl/category/stomatologia-cwieki-okolomiazgowe-wklady-koronowo-korzeniowe-wklady-koronowo-korzeniowe kwalifikują się mocno zniszczone zęby, których korzeń został jednak zachowany. Bardzo często są proponowane pacjentom po leczeniu kanałowym. Dzięki temu można bowiem znaleźć miejsce na przytwierdzenie w zębie korzeniowej części wkładu. Jego górny element, czyli korona, odbudowuje wyższą część zęba, czyli tak zwaną zębinę. Taki wkład jest podstawą do umieszczenia na nim korony. Może być wykonywany z metalu lub ze złota. W pierwszym przypadku najczęściej są ciemnoszare, powstają bowiem ze stopu kobaltu i chromu.

W każdym gabinecie protetycznym znajdują się standardowe wkłady koronowo-korzeniowe, w uniwersalnych rozmiarach. Jeśli pasują do ubytku, proces leczenia i odbudowy zęba jest znacznie szybszy. Kiedy jednak z zęba niewiele zostało, najczęściej potrzebne są indywidualne wkłady. Wówczas pobiera się specjalny wycisk i na jego podstawie przygotowuje wkład.

Implanty stomatologiczne: kiedy się je stosuje?

W nieco innych sytuacjach zastosowanie mają implanty. Ten rodzaj uzupełnienia jest bowiem wkręcany bezpośrednio w kość pacjenta, zwaną kością wyrostka zębodołowego. Podobnie jak wkład koronowo-korzeniowy, implant stanowi podstawę, na której umieszcza się później koronę odbudowywanego zęba. Tak jak o każde zęby, także o implanty stomatologiczne nalezy dbać – piszemy o tym w innym artykule: http://stomatologia.malopolska.pl/zadbaj-o-stale-uzupelnienia-protetyczne/.

Podstawowa część implantu, czyli omawiana śruba, kończy się na poziomie dziąsła – w tym miejscu jest wkręcany specjalny łącznik, a dopiero na nim osadza się koronę. To właśnie implanty są uważane za uzupełnienie najlepiej oddające naturalny wygląd i konstrukcję zęba, stąd są szczególnie polecane tym, którzy mocno dbają o estetykę jamy ustnej. Śruby wkręcane w szczękę lub żuchwę są w pełni bezpieczne dla organizmu, wykonuje się je bowiem z tytanu lub cyrkonu, które stanowią obojętny materiał dla ludzkich kości.

Wkłady koronowo-korzeniowe a implanty: najważniejsze różnice

Znając charakterystykę obu rodzajów uzupełnień można dostrzec główne różnice w ich budowie i wskazaniach do stosowania. Wkłady koronowo-korzeniowe są używane wówczas, gdy ciągle mamy do czynienia z pozostałością zęba, z jego korzeniem. Zazwyczaj stosuje się je, gdy pacjent utracił co najmniej 50 procent zęba. Implant w pełni zastępuje ząb, co oznacza, że do jego wykonania potrzebne jest usunięcie resztek zęba. Najczęściej takie wypełnienie stosuje się po zębach wybitych czy też wyrwanych.

Oba uzupełnienia różnią się także ceną i estetyką. Wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego jest tańsze, kosztuje zwykle kilkaset złotych. Cena będzie niższa w przypadku standardowych modeli. Wykonanie implantów może natomiast wiązać się z koniecznością wysupłania kilku tysięcy złotych. W zamian otrzymujemy efekt, który do złudzenia przypomina naturalne zęby. W przypadku metalowych wkładów osadzona na nich korona nie będzie prezentować się aż tak nienagannie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *