Braki w uzębieniu mogą być przyczyną poważnych problemów. Dotyczą one różnych sfer życia, zarówno tych związanych ze zdrowiem, jak i sferą psychologiczną. Lepiej nie odpuszczać regularnych kontroli u specjalisty, zwłaszcza, że dzisiaj nie ma się czego bać – każdy sklep stomatologiczny oferuje skuteczne znieczulenia. Nadłamane zęby lub szczeliny po usuniętych kłach czy siekaczach nikomu nie dodają pewności siebie. Dlatego ważną dziedziną stomatologii stała się protetyka. Jej zadaniem jest odtwarzanie pierwotnego stanu uzębienia przy wykorzystaniu różnych rodzajów uzupełnień. Szczególnym ich przykładem są ruchome, wyjmowane protezy, ale zdecydowanie częściej braki w jamie ustnej są korygowane za pomocą uzupełnień stałych. Do najważniejszych należą wkłady koronowo korzeniowe. Takie elementy są umieszczane wśród zdrowych zębów i mają je imitować, a zarazem pomagać w przeżuwaniu pokarmów. Z czego jednak się je wykonuje? Do wyboru jest kilka materiałów, a ostateczna decyzja zależy od oczekiwanych efektów oraz zasobności portfela.
Wkład koronowo korzeniowy – standardowy lub indywidualny
Wkłady koronowo-korzeniowe to rodzaj uzupełnienia, po który sięga się przy mocno zniszczonych zębach. Specjaliści zwykle zalecają, by stawiać na takie elementy wówczas, gdy z pierwotnego zęba zostało mniej niż 50 procent. Do założenia wkładu potrzeba odpowiedniego przygotowania, często poprzedza się to leczeniem kanałowym: https://tech-dent.pl/category/sprzet-stomatologiczny-koncowki-stomatologiczne-katnice lub przygotowaniem kanału po zabiegach endodontycznych. Wkład umieszcza się w korzeniu zęba i dopiero na nim mocuje właściwą koronę.
Wkłady koronowo-korzeniowe dzieli się na standardowe oraz indywidualne. Te pierwsze to gotowe uzupełnienia, które znajdują się w większości gabinetów protetycznych – ustandaryzowane rozmiary. Bardzo często jednak nie pasują do konkretnych ubytków w jamie ustnej. Wtedy konieczne jest wykonanie indywidualnych wkładów. Wykonuje się je na specjalne zamówienie, stomatolog musi wcześniej pobrać wycisk z ust pacjenta.
Jakie wkłady koronowo-korzeniowe mają do wyboru pacjenci?
Wkłady koronowo korzeniowe: https://tech-dent.pl/category/stomatologia-cwieki-okolomiazgowe-wklady-koronowo-korzeniowe-wklady-koronowo-korzeniowe dostępne w gabinetach dentystycznych wykonuje się z trzech podstawowych materiałów. Jednym z najchętniej wybieranych przez pacjentów rozwiązań są wkłady koronowo korzeniowe z włókna szklanego. To właśnie one są dostępne w standardowych rozmiarach, można je zatem szybko zamocować w jamie ustnej. Tego typu uzupełnienia mają kolor zbliżony do naturalnych zębów. ich atutem jest również to, że są elastyczne i nie korodują. Problemem jest jednak niezbyt duża trwałość tego rozwiązania.
Wytrzymałość to z kolei atut wkładów z tlenku cyrkonu. Ten materiał jeszcze bardziej przypomina również oryginalne, naturalne uzębienie. Minusem jest fakt, że taki wkład jest bardzo twardy, co może mieć negatywny wpływ na sąsiadujące z nim zęby. Ponadto czasami trudno usunąć go z zęba w razie ewentualnych problemów. W związku z tym konieczne może być wyrwanie całego korzenia zęba, w którym było umieszczone takie uzupełnienie.
Trzecią popularną grupę wkładów koronowo-korzeniowych stanowią elementy metalowe. Tutaj mamy do wyboru standardowe, fabrycznie przygotowane wkłady, ale również indywidualne, lane, wykonywane przez technika dentystycznego na podstawie opisanego wyżej wycisku. Metalowe wkłady charakteryzują się największą wytrzymałością, stosuje się je wtedy, gdy ząb jest najbardziej zniszczony. Minusem tego rozwiązania jest możliwość korozji, a także najmniej estetyczny wygląd – metalowe elementy mogą bowiem prześwitywać przez koronę. Mocowanie takiego wkładu w największym stopniu rani również tkankę zęba, przez co metalowe uzupełnienia powoli ustępują miejsca szklanym i cyrkonowym.
Jako stałe uzupełnienia protetyczne funkcjonują nie tylko wkłady koronowo-korzeniowe, ale też implanty protetyczne – czym one się różnią? Piszemy o tym w osobnym artykule: http://stomatologia.malopolska.pl/wklady-koronowo-korzeniowe-i-implanty-czym-sie-roznia/.