Stałe uzupełnienia protetyczne umieszczane są trwale na uzębieniu i nie mogą być zdejmowane bez pomocy lekarza stomatologa. W przeciwieństwie do ruchomych protez są mocowane na istniejących zębach lub implantach. W przypadku rozwiązań takich, jak korona ceramiczna czy most niezwykle istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej.
Trwałość koron i mostów
Zarówno korona, jak i most może służyć pacjentowi do końca życia. Zdarzają się jednak przypadki obluzowań lub wypadania stałych uzupełnień protetycznych. Na trwałość zastosowanych uzupełnień wpływ ma kilka czynników. Zależy ona oczywiście od dokładności przygotowania zarówno przez samego lekarza jak i laboratorium, a także od jakości użytych materiałów ( o materiałach używanych w implantach koronowo korzeniowych pisaliśmy w osobnym artykule: http://stomatologia.malopolska.pl/wklady-koronowo-korzeniowe-z-jakich-materialow-sie-je-wykonuje/ ). Należy jednak podkreślić, że nawet najlepiej i najdokładniej wykonane uzupełnienie może ulec zniszczeniu, jeżeli sam pacjent nie zadba o nie w odpowiedni sposób. Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej zdecydowanie wpływa na długowieczność korony lub mostu.
Czyszczenie protez stałych
Zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej powinny uwzględniać przede wszystkim bardzo dokładne czyszczenie okolic stałych protez. Resztki jedzenia osadzają się na nich w dużo większym stopniu, niż w przypadku naturalnych zębów.
- W przypadku mostów w jamie ustnej tworzy się wolna przestrzeń, w której mogą gromadzić się resztki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych nici dentystycznych. Sztywne nici dentystyczne mające na pewnym odcinku gąbczaste zgrubienie najlepiej poradzą sobie z usunięciem osadów. Ich używanie wymaga nieco wprawy. Sztywną część nitki przeciąga się pod czyszczonym elementem, a następnie czyści go częścią gąbczastą;
- W miejscu, gdzie kończy się korona ceramiczna, na styku z dziąsłami również mogą tworzyć się osady. Dokładne szczotkowanie zębów jest konieczne, aby usuwać je na bieżąco. Po spożywaniu posiłku można używać wykałaczek. Należy jednak uważać, aby nie podrażnić dziąseł.
- Bardzo skutecznym, ale drogim sposobem czyszczenia jest użycie specjalnego urządzenia. Irygator wodny, bo o nim mowa, pozwala na czyszczenie zębów wodą pod ciśnieniem. resztki pokarmowe są bardzo dokładnie wymywane, jeżeli strumień wody skierujemy na przestrzenie miedzy zębowe oraz dziąsła.
Regularne usuwanie wszelkich osadów pozwala uniknąć bardzo przykrych i bolesnych dolegliwości takich, jak na przykład zapalenie dziąseł.
Pozostałe zasady dbania o korony i mosty:
- aby uniknąć uszkodzenia nowej korony lub mostu należy unikać żucia twardych pokarmów, lodu oraz innych twardych przedmiotów (oczywiście dieta nie musi ulegać drastycznej zmianie, trzeba jednak być nieco bardziej ostrożnym)
- regularne wizyty u dentysty w celu kontroli oraz profesjonalnego czyszczenie zębów, pozwalają zapobiegać stanom chorobowym zębów i dziąseł.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dbania o stałe uzupełnienia protetyczne warto zwrócić się do specjalisty.