Loading...
Wybielanie zębów

Co powinieneś wiedzieć o wybielaniu zębów metodą nakładkową nocną?

Obecnie istnieje kilka skutecznych metod wybielania zębów. Metoda nakładkowa należy do tych stosunkowo niedrogich, jednak wymaga dużo czasu i samodyscypliny. Jej niewątpliwą zaletą jest jednak skuteczność – rozjaśnia zęby aż o 6 odcieni, a jej efekty widać nawet przez 3 lata.

 

Na czym polega metoda nakładkowa nocna?

 

Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent musi poddać się szczegółowym badaniom stanu zębów i dziąseł. Jeśli zachodzi taka potrzeba, należy usunąć kamień nazębny. Najpierw stomatolog pobiera wyciski, niezbędne do stworzenia gipsowych modeli. Następnie w laboratorium wykonywane są nakładki w kształcie szyn. Są one cienkie i przezroczyste, dostosowane do indywidualnych potrzeb. W trakcie kolejnej wizyty pacjent otrzymuje je razem ze strzykawkami z wybielającym preparatem. Poziom stężenia preparatu zależy od wrażliwości zębów pacjenta. Po zapoznaniu się ze szczegółowymi instrukcjami aplikowania, rozpoczyna się wybielanie już we własnym domu. Czynność jest powtarzana codziennie przez kilka tygodni  (zwykle od dwóch do czterech).

Jak wygląda wybielanie metodą nakładkową w domu?

 

Pacjent może nosić nakładki nocą, przed snem lub przez 4 godziny w ciągu dnia. Przed rozpoczęciem procesu należy dokładnie oczyścić jamę ustną. Do każdej kieszonki nakładki aplikuje się kroplę preparatu. Jeśli płytka nie będzie bezpośrednio przylegać, żel wybielający  może przedostać się na dziąsła. Należy wtedy niezwłocznie usunąć go za pomocą np. wacika lub chusteczki higienicznej. Po zdjęciu płytki należy umyć zęby pastą z fluorem a nakładkę dokładnie przepłukać. Pierwsze efekty są widoczne już po dwóch aplikacjach.

 

Czy mogą wystąpić jakieś niepożądane dolegliwości?

Czasem podczas wybielania zęby mogą być szczególnie wrażliwe na ciepło lub zimno. Jest to ważny sygnał do przerwania zabiegu na kilka dni. Zwykle po 2-3 dniach dolegliwość mija. Zaleca się, aby w okresie stosowania preparatu wybielającego myć zęby specjalną pastą zapobiegającą nadwrażliwości.

 

Jak dbać o zęby po zabiegu?

 

W trakcie wybielania zębów metodą nakładkową należy stosować tzw. „białą dietę”. Polega ona na wystrzeganiu się barwiący pokarmów i płynów, np. kawy, herbaty, soków owocowych, wina. Niektórzy dentyści radzą, aby tę dietę stosować nawet do 2 tygodni po zakończeniu wybielania.

 

Czy ten rodzaj wybielania jest dla każdego?

 

Nie. Do osób, którym nie zaleca się metody nakładkowej nocnej należą:

  • pacjenci poniżej 18 lat,
  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,
  • osoby palące papierosy,
  • pacjenci z nadwrażliwością zębów,
  • osoby uczulone na jakikolwiek składnik preparatu wybielającego,
  • pacjenci posiadający ubytki lub cierpiący na stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *