Piękny uśmiech jest ogromnym atutem. Warto o tym pamiętać podczas codziennej higieny jamy ustnej. Jak jednak odpowiednio zadbać o zęby i dziąsła? Sposobów jest wiele. Na początek warto pomyśleć o wyborze odpowiedniej szczoteczki. Dlaczego? Bo to właśnie od niej zależy, z jaką skutecznością będziemy usuwać płytkę bakteryjną, która codziennie gromadzi się na zębach.
Rozmiar ma znaczenie
W tym wypadku sprawa jest prosta – wielkość szczoteczki zależy od naszego wieku. Główka szczoteczki dla dzieci powinna mieć około 2 cm, dla dorosłych – 2,5 – 3 cm. Czym się kierować? Tym, czy główka szczoteczki jest w stanie dotrzeć do wszystkich zębów.
Miękka? Twarda?
To najistotniejsze kryterium doboru odpowiedniej szczoteczki. Rodzaj włosia ma kluczowe znaczenie m.in. w usuwaniu kamienia nazębnego. Producenci oferują 3 typy: miękkie, średnie i twarde.
Włosie miękkie – szczególnie polecane jest osobom o wrażliwych dziąsłach. Jeśli dziąsła krwawią podczas szczotkowania, ten rodzaj włosia będzie najlepszym rozwiązaniem.
Włosie średnie – może go używać każdy. Stanowi złoty środek między ochroną wrażliwych dziąseł a dbałością o usuwanie osadu.
Włosie twarde – niewiele osób może sobie pozwolić na ten typ. Jest on polecany osobom, które mają zdrowe zęby i dziąsła. Jego zaletą jest to, że skutecznie usuwa osad i kamień nazębny.
Warto wiedzieć, że obecnie producenci oferują również włosia mieszane, odpowiednio rozstawione, aby sprostać wielu zadaniom i skuteczniej chronić zęby i dziąsła.
Szczoteczka elektryczna?
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że zwykła szczoteczka jest lepsza od elektrycznej. Czy to prawda? Niekoniecznie. Szczoteczka elektryczna może być tak samo skuteczna jak tradycyjna. W większości przypadków nawet lepsza. Co należy do jej największych zalet? Krótki czas szczotkowania, dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej i znacznie większa ilość ruchów główki. Znaczenie ma również trwałość. Tanie szczoteczki szybko się zużywają, dlatego warto postawić na sprawdzony model, który będzie służył przez dłuższy czas.
Co jeszcze ma znaczenie?
Tradycyjną szczoteczkę należy wymieniać średnio co 3 miesiące. Przed pierwszym użyciem powinno się sparzyć ją wrzątkiem, aby pozbyć się bakterii. Warto powtarzać tę czynność co jakiś czas.
Okazuje się, że wybór szczoteczki nie jest prostym zadaniem. Możliwości jest wiele. Producenci nieustannie zasypują nas reklamami, chcąc przekonać, że ich model jest idealny dla naszych zębów. Co zrobić gdy wciąż ma się wątpliwości czy dana szczoteczka jest odpowiednia? Można poprosić o radę swojego stomatologa i cieszyć się pięknym uśmiechem każdego dnia.