Nadwrażliwość zębów jest wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością, która dotyczy aż 40% ludzi. Najczęściej pojawia się w chwili kontaktu zębów z zimnym, ciepłym, słodkim i kwaśnym pożywieniem. Może również wystąpić podczas codziennej higieny jamy ustnej oraz zabiegów stomatologicznych. Nadwrażliwość objawia się bólem lub mrowieniem w zębach, które utrzymują się przez chwilę. Jeśli jednak ma charakter długotrwały i częsty, należy zwrócić się o pomoc do stomatologa, gdyż może to być oznaką poważniejszej choroby jamy ustnej. Jak sobie radzić z nadwrażliwością zębów?
Wzmocnij zęby!
Bywa, że wizyta w gabinecie stomatologicznym może okazać się niezbędna. Zwłaszcza gdy przyczyną nadwrażliwości są cofające się dziąsła, które powodują odsłanianie szyjek zębowych. Co pomoże? Najczęściej wystarczy lakierowanie zębów. Jest to prosty zabieg profilaktyczny, który – jeśli będzie stosowany systematycznie – może pomóc w pozbyciu się problemu nadwrażliwych zębów. Pomocne może być również usunięcie kamienia nazębnego.
Zmień pastę i szczoteczkę
Pierwszym elementem walki z nadwrażliwością zębów powinna być zmiana szczoteczki. Należy zdecydować się na model z miękkim włosiem. Warto zrezygnować z past wybielających, ponieważ mogą wzmagać dyskomfort i zamienić je na specjalne pasty, które łagodzą objawy nadwrażliwości. Znaczenie ma też sposób szczotkowania zębów. Agresywne szczotkowanie, czyli szybkie i mocne ruchy poziome, może prowadzić do odsłaniania się bardzo wrażliwych szyjek zębowych. Odpowiednim ruchem będzie w tym wypadku tzw. „wymiatanie” – ruch odbywa się od dziąsła do powierzchni żującej. Pomocne okazuje się również mycie zębów po każdym posiłku.
Zmień dietę na dobrą
W przypadku osób cierpiących na nadwrażliwość zębów duże znaczenie ma również dieta. Należy unikać bardzo gorących i bardzo zimnych dań. Zaleca się również, aby zimne napoje pić przez słomkę oraz ograniczyć gazowane napoje, słodycze i cytrusy.
Wylecz przyczynę
Powodem nadwrażliwości zębów mogą być choroby jamy ustnej, np. paradontoza lub próchnica. Czasem bywa tak, że ich wyleczenie jest równoznaczne z pozbyciem się problemu nadwrażliwych zębów. W niektórych przypadkach należy podjąć się leczenia ortodontycznego, aby wyeliminować wady zgryzu lub zastosować leczenie protetyczne, by poprawić mechanikę działania kontaktów zgryzowych.