Badania radiologiczne wykonywane są w stomatologii dość często. Dlaczego? Dzięki nim można sprawdzić stan poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, szczęki i żuchwy a także stawu skroniowo- żuchwowego. W ten sposób mamy pełen obraz tego jak rosną zęby. Jest to sposób na wykrycie zmian patologicznych i sprawdzenie stanu próchnicy. Promienie rentgenowskie są kierowane na badane miejsce. Rejestrują obraz, który później interpretuje lekarz.
W stomatologii stosuje się trzy rodzaje zdjęć RTG: punktowe, pantomograficzne, cefalometryczne. Warto przyjrzeć im się bliżej.
Zdjęcia punktowe
Są to tzw. zdjęcia wewnątrzustne (celowane). Punktowe zdjęcie jest w stanie pokazać od 1 do maksymalnie 4 zębów. Jest ono niewielkich rozmiarów (3×4 cm). Samo badanie jest bezbolesne a wynik jest dostępny w ciągu kilku minut. W jakim celu jest wykonywane? Pozwala ocenić stopień próchnicy, obrazuje stany zapalne, uwidacznia postęp leczenia kanałowego. Daje również możliwość oceny wypełnień i implantów. Stosuje się je także, aby poznać przyczynę dotkliwego bólu zęba.
Zdjęcie pantomograficzne
Jest to tzw. rentgen panoramiczny, ponieważ ukazuje stan całego uzębienia. Zwykle wykonuje się je w celu sprawdzenia ogólnego stanu zębów. Zrobienie tego rodzaju zdjęcia jest konieczne u osób, które chcą rozpocząć leczenie ortodontyczne lub w przypadku chirurgicznego usuwania zęba. Stomatolog korzysta z tego zdjęcia w celu odpowiedniego leczenia protetycznego. W przypadku implantów pomaga ocenić kości i odpowiednio przygotować miejsce. Rentgen panoramiczny sprawdza się również w przypadku chorób przyzębia (np. paradontozy). Badanie jest bezbolesne. Zdjęcie jest gotowe do odczytu po około 10 minutach.
Zobacz ofertę Biotamed – Stomatolog Wieliczka
Zdjęcie cefalometryczne
Boczne zdjęcie zębów i czaszki. Obrazuje twarzową część czaszki – kości, tkanki miękkie, zatoki przynosowe. Najczęściej stosowane jest w leczeniu ortodontycznym. Pozwala je odpowiednio zaplanować. Stomatolog może w pełni ocenić wadę zgryzu. Zdjęcie cefalometryczne wykonuje się kontrolnie w protetyce i chirurgii stomatologicznej, aby sprawdzić stan przed i po leczeniu. Jest to szybkie i bezbolesne badanie.
Nie warto obawiać się wykonania zdjęć RTG w stomatologii. Pojedyncze badanie nie spowoduje groźnego napromieniowania. Jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Jedynym znaczącym przeciwskazaniem jest w tym wypadku ciąża.