Loading...
Stomatologia zachowawcza

Wszystko co powinieneś wiedzieć o licówkach porcelanowych

Każdy z nas chciałby pochwalić się olśniewającym uśmiechem. Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie licówek. Jest to skuteczny sposób na poprawę estetyki zębów. Co należy wiedzieć zanim usiądzie się na fotelu dentystycznym?

Czym są licówki?

Są to porcelanowe płytki, które mocuje się na wargowej części zębów. Umieszcza się je za pomocą specjalnego kleju.

Jesteś na etapie wyposażania swojego gabinetu dentystycznego? Zajrzyj na tech-dent.pl – Sklep stomatologiczny

W jaki sposób poprawiają estetykę zębów?

Nadają zębom naturalny odcień. Dzięki temu uśmiech staje się bielszy. Jednocześnie zakrywają nieestetyczne wypełnienia i przebarwienia martwych zębów. Maskują również niedorozwój szkliwa. Do zalet licówek należy także możliwość zmiany kształtu zębów. Można również pozbyć się lub zmniejszyć przerwy między zębami. Wszystko to dzieje się przy zachowaniu pierwotnej struktury zęba.

Jak wygląda zabieg?

Zanim przystąpimy do zabiegu wszystkie zęby muszą być zdrowe. Licówki przykleja się do tych zębów, które są najbardziej eksponowane. Najpierw stosuje się znieczulenie miejscowe, takie jak Lignocainum lub nieco mocniejszy preparat jakim jest Citocartin albo Ubistesin, później szlifuje się strukturę zęba. Może to powodować dyskomfort, a w niektórych przypadkach okazać się bolesne. Następnie stomatolog dopasowuje wielkość i odcień licówek. Zanim nakładki zostaną wykonane pacjent dostaje tzw. licówki tymczasowe. Zastępują one zeszlifowane fragmenty zębów do czasu najbliższej wizyty. Wykonanie licówek w laboratorium trwa około tygodnia. Po tym czasie następuje dalsza część zabiegu. Polega ona na precyzyjnym dopasowaniu licówek i umieszczeniu ich na zębach.

Ile trwa ten zabieg?

Wszystko zależy od ilości zębów. Zwykle trwa to od jednej do trzech godzin.

Jak długo wytrzymują licówki porcelanowe?

Są bardzo trwałe. Wytrzymują od 5 do nawet 10 lat.

Czy istnieją jakieś przeciwskazania?

Licówek nie można zakładać na zęby leczone kanałowo. Pacjenta wykluczają również choroby zębów i przyzębia, zbyt mała ilość szkliwa i duży stopień przebarwienia. W tych przypadkach najlepszym wyjściem są korony.

Nie da się ukryć, że zabieg ten to spory wydatek. Jednak ci, którzy się zdecydują na pewno nie będą żałować. Zęby mają naturalny wygląd – zachowują kolor i połysk. Warto również pamiętać, że porcelana, z której wykonane są nakładki nie powoduje alergii. Jest to bezpieczny, skuteczny i trwały zabieg. Pacjent uzyskuje olśniewający uśmiech w ciągu zalewie tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *