Loading...
Dentysta dla dzieci

Dlaczego warto lakierować zęby?

Lakierowanie dostarcza zębom dawki stężonego fluoru. Jest to pierwiastek ważny dla uzębienia, ponieważ zwiększa odporność na działanie kwasów i bakterii próchnicowych oraz wzmacnia struktury zębów.

Na czym polega zabieg?

Jest to prosty zabieg profilaktyczny. Polega na rozprowadzeniu specjalistycznego lakieru fluorowego na powierzchni zębów. Ze względu na wysokie stężenie fluoru w preparacie, może być on nakładany wyłącznie przez stomatologa. Lakier fluorowy jest bezbarwny i całkowicie niewidoczny. Zasychający na zębach lakier dostarcza fluoru, który pozostaje na zębach przed dłuższy okres. Aby osiągnąć lepszy efekt, zaleca się wcześniejsze piaskowanie. Bezpośrednio przed lakierowaniem należy solidnie wypłukać jamę ustną, a po zabiegu nie można jeść przez około 2 godziny, aby zapewnić dobre wchłanianie się fluoru w szkliwo zębów. Dorosłym zaleca się wykonywaniu tego zabiegu 2 razy do roku, dzieciom – raz na 3 miesiące.

Jesteś na etapie wyposażania swojego gabinetu stomatologicznego? Zajrzyj na tech-dent.pl – Sklep stomatologiczny

Lakierowanie zębów u dzieci

Lakierowanie zębów u dzieci jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na próchnicę. Co więcej, fluor stosowany u dzieci jest całkowicie bezpieczny. Mali pacjenci nie muszą się obawiać żadnych niepożądanych objawów w przypadku połknięcia lakieru.

Lakierowanie zębów jest szczególnie wskazane w przypadku:
  • dużego ryzyka występowania próchnicy lub w przypadku jej pierwszych objawów,
  • odsłaniania się szyjek zębowych,
  • suchości w jamie ustnej (spowodowanej chorobą lub wywołanej przez leki),
  • noszenia aparatu ortodontycznego,
  • złych nawyków żywieniowych, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy.

Różnica pomiędzy lakierowanie a lakowaniem zębów

Pozornie dwie podobne do siebie nazwy. Są bardzo często mylone, jednak nie oznaczają tego samego zabiegu. Lakierowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym. Jony fluoru, które znajdują się w specjalnym lakierze nakładanym na zęby, chronią szkliwo przed pojawieniem się próchnicy. Lakier rozprowadzany jest na wszystkich zębach. Lakowanie natomiast polega na uszczelnieniu bruzd zębowych specjalnym lakiem. Podobnie jak lakierowanie chroni przed próchnicą, zabezpieczając miejsca, w których możliwy jest rozwój tej choroby. Pomaga eliminować bakterie z trudno dostępnych miejsc. Zabieg stosowany jest wyłącznie w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych. Dodatkowym warunkiem jest to, aby wszystkie zęby były całkowicie zdrowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *