Loading...
Ciekawostki

Jakie są rodzaje wad zgryzu?

Ludzkie zęby powinny stykać się w określonych sposób. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Wszelkie odstępstwa i nieprawidłowości w zakresie zwierania się zębów nazywamy wadami zgryzu. Można wyróżnić wiele przyczyn tego zjawiska. Wady wrodzone zdarzają się bardzo rzadko, o wiele częściej mamy do czynienia z wadami zgryzu, które formują się w okresie niemowlęcym. Nie każdy wie, że na późniejszy rozwój uzębienia u dziecka wpływ ma m.in.. ssanie smoczka lub paluszka. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów wad zgryzu.

Tyłozgryz

Występuje wtedy, gdy położenie dolnego łuku zębowego jest zaburzone względem górnego łuku. Kiedy zęby zwierają się, dolny łuk zębowy cofa się i nie styka z górnym. W wyniku tego dolne siekacze są oddalone od górnych, co widać w układzie twarzy.

Przodozgryz

Zachodzenie zębów dolnych na górne. Wada może być całkowita lub częściowa. Dzieje się tak dlatego, że wzrost szczęki na pewnym etapie został zahamowany lub żuchwa nadmiernie rozrasta się ku przodowi.

Zgryz krzyżowy

Wada charakteryzująca się tym, że dolne zęby są ustawione bardziej na zewnątrz. W wyniku tego zęby odchodzą od siebie w odwrotną stronę. Wyróżnia się dwa rodzaje tej wady: zgryz krzyżowy przedni oraz zgryz krzyżowy boczny.

Zgryz otwarty

Brak bezpośredniego kontaktu na przestrzeni łuku zębowego. Wada ta charakteryzuje się wydłużeniem dolnej części szczęki.

Stłoczenie

Ząb nie ma dość miejsca, by prawidłowo rosnąć. Zęby nieposiadające wystarczającej przestrzeni do wyrzynania się, rosną w nieprawidłowych pozycjach, pod niewłaściwym kątem, jedne za drugimi lub w znacznym stopniu nachodzą na siebie.

Zbyt szerokie przestrzenie między zębami

Zęby nie potrafią zapełnić całej dostępnej im przestrzeni. W wyniku tego tworzą się szpary między nimi. Bardzo często jest to wada dziedziczna.

Jakie są konsekwencje wad zgryzu?

Wady zgryzu należy korygować nie tylko ze względu na aspekt estetyczny. Mogą mieć one znacznie poważniejsze konsekwencje. W ich wyniku mogą rozwijać się choroby przyzębia, próchnica a nawet wady wymowy. Do wyleczenia większości przypadków wystarczy tradycyjne leczenie ortodontyczne, tylko w nielicznych przypadkach konieczne jest leczenie ortodontyczno-chirurgiczne. Co prawda noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z pewnym dyskomfortem, ale wysiłek ten skutkuje pięknym i zdrowym uśmiechem i z pewnością warto go podjąć. Wady zgryzu należy leczyć w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *