Loading...
Profilaktyka

Irygator. Czy to urządzenie jest mi potrzebne?

Irygator – słowo, które wiele osób słyszało w gabinecie stomatologicznym. Choć wielu dentystów go poleca, wciąż niewiele osób wie, do czego służy. Czym jest irygator i czy ten przedmiot rzeczywiście jest potrzebny do ochrony zębów?

Do czego służy irygator?

Irygator dentystyczny służy do przepłukiwania przestrzeni międzyzębowych. Wizualnie przypomina elektryczną szczoteczkę do zębów, choć stanowi raczej alternatywę dla nici dentystycznych. Samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające. Irygator daje możliwość dokładnego czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych. Jak działa? Strumień wody jest nakierowywany na zęby i pod ciśnieniem usuwa resztki pokarmów.

Irygator jest bardzo łatwy w obsłudze. Jego największą zaletą jest oczyszczanie miejsc, do których nie da się dotrzeć innym sposobem, nawet z pomocą nici dentystycznej. Daje nam to gwarancję perfekcyjnego oczyszczenia jamy ustnej. Niewątpliwą korzyścią korzystania z irygatora jest również to, że masuje dziąsła, zapewniając ich lepsze ukrwienie. Stanowi ponadto dodatkową ochronę przed zapaleniem dziąseł i próchnicą. Jednak przed rozpoczęciem użytkowania należy usunąć kamień nazębny.

Rodzaje irygatorów:

• Stacjonarne – posiadają duży pojemnik na płyn, charakteryzują się większym ciśnieniem i dłuższą żywotnością. Zalecane do codziennej higieny jamy ustnej i użytkowania w zaciszu domowym.
• Przenośne – są lżejsze i mniejsze niż irygatory stacjonarne. Najczęściej sięgają po niej osoby, które często podróżują. Wadą jest niewielki pojemnik na płyn.

Czy jest mi potrzebny irygator?

Irygator dentystyczny jest polecany osobom, które muszą szczególnie dbać o codzienną higienę jamy ustnej. Stomatolog zaleca zakup tego produktu, jeśli pacjent: nosi aparat ortodontyczny (więcej na jego temat dowiesz się z artykułu https://lubie.com.pl/jaki-aparat-na-zeby-wybrac/), jest w trakcie leczenia protetycznego czy paradontozy. Irygator sprawdzi się również u osób z tzw. kieszeniami dziąsłowymi. Między dziąsłem a szyjką zębową pojawia się szpara, która powoduje odchodzenie dziąseł. W ten sposób powstaje obszar, w którym gromadzą się resztki jedzenia. Rozkładający się pokarm sprawia, że zęby zaczynają się psuć. Regularne stosowanie irygatora pozwala temu zapobiec, zapewniając zdrowy i piękny uśmiech. Irygator stomatologiczny jest również polecany do stosowania profilaktycznego u osób z implantami. Warto jednak skonsultować potencjalny zakup ze stomatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *