Nadwrażliwość zębów jest wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością. Niestety, problem ten dotyka coraz większej liczby pacjentów gabinetów stomatologicznych. Badania dowodzą, że dyskomfort związany z nadwrażliwością zębów dotyczy już co piątego Polaka.
Nadwrażliwość zębów jest wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością. Niestety, problem ten dotyka coraz większej liczby pacjentów gabinetów stomatologicznych. Badania dowodzą, że dyskomfort związany z nadwrażliwością zębów dotyczy już co piątego Polaka.
Przyczyny nadwrażliwości
• Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do nadwrażliwości zębów może przyczynić się ich zbyt mocne szczotkowanie lub używanie zbyt twardych szczoteczek.
• Jedną z przyczyn nadwrażliwości zębów może też być kamień nazębny. Jeśli nie jest usuwany systematycznie, jego nagromadzenie może prowadzić do odsłaniania się szyjek zębowych.
• Nadwrażliwość może brać się również z próchnicy lub bruksizmu (nieświadome zgrzytanie zębami i towarzyszące mu silne zaciskanie szczęki).
• Kolejną przyczyną nadwrażliwych zębów jest zbyt słabe szkliwo. Nasze zęby składają się z silnie unerwionej miazgi. Ogromna liczba kanalików, w których znajdują się włókna nerwowe, biegnie w kierunku naszego szkliwa. Jeśli nie jest ono wystarczająco mocne, kanaliki otwierają się i docierają do nich bodźce bólowe.
• Problem może pojawić się również wtedy, kiedy zbyt często jemy kwaśne potrawy lub pijemy kwaśne napoje. Może to prowadzić do erozji szkliwa, a to z kolei do nadwrażliwości zębów.
• Nadwrażliwość zębów jest również jednym ze skutków palenia papierosów.
Jak sobie radzić z nadwrażliwymi zębami?
Najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby powinny być myte szczoteczką o miękkim włosiu co najmniej dwa razy dziennie. Ruchy powinny być wymiatające, w kierunku pionowym, a co najważniejsze, delikatne. Warto również stosować specjalne pasty dla wrażliwych zębów. Zawierają one dużą ilość fluoru i mają niski stopień ścieralności. Aminofluorek zawarty w tych pastach pomaga zamykać kanaliki zębowe i chroni szkliwo przed szkodliwymi działaniami kwasów. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, w celu zastosowania specjalistycznych preparatów.
Należy pamiętać, że nadwrażliwość zębów jest chwilowa – pojawia się i po krótkim czasie znika. Zwykle podczas jedzenia kwaśnych, zimnych lub ciepłych pokarmów i płynów lub też podczas szczotkowania zębów. Jeśli jednak cierpimy na permanentny ból, powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, może to być bowiem objaw poważniejszego schorzenia jamy ustnej.