Loading...
Profilaktyka

Nadwrażliwość zębów. Przyczyny i leczenie.


Nadwrażliwość zębów jest wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością. Niestety, problem ten dotyka coraz większej liczby pacjentów gabinetów stomatologicznych. Badania dowodzą, że dyskomfort związany z nadwrażliwością zębów dotyczy już co piątego Polaka.


Nadwrażliwość zębów jest wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością. Niestety, problem ten dotyka coraz większej liczby pacjentów gabinetów stomatologicznych. Badania dowodzą, że dyskomfort związany z nadwrażliwością zębów dotyczy już co piątego Polaka.

Przyczyny nadwrażliwości

• Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do nadwrażliwości zębów może przyczynić się ich zbyt mocne szczotkowanie lub używanie zbyt twardych szczoteczek.
• Jedną z przyczyn nadwrażliwości zębów może też być kamień nazębny. Jeśli nie jest usuwany systematycznie, jego nagromadzenie może prowadzić do odsłaniania się szyjek zębowych.
• Nadwrażliwość może brać się również z próchnicy lub bruksizmu (nieświadome zgrzytanie zębami i towarzyszące mu silne zaciskanie szczęki).
• Kolejną przyczyną nadwrażliwych zębów jest zbyt słabe szkliwo. Nasze zęby składają się z silnie unerwionej miazgi. Ogromna liczba kanalików, w których znajdują się włókna nerwowe, biegnie w kierunku naszego szkliwa. Jeśli nie jest ono wystarczająco mocne, kanaliki otwierają się i docierają do nich bodźce bólowe.
• Problem może pojawić się również wtedy, kiedy zbyt często jemy kwaśne potrawy lub pijemy kwaśne napoje. Może to prowadzić do erozji szkliwa, a to z kolei do nadwrażliwości zębów.
• Nadwrażliwość zębów jest również jednym ze skutków palenia papierosów.

Jak sobie radzić z nadwrażliwymi zębami?

Najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Zęby powinny być myte szczoteczką o miękkim włosiu co najmniej dwa razy dziennie. Ruchy powinny być wymiatające, w kierunku pionowym, a co najważniejsze, delikatne. Warto również stosować specjalne pasty dla wrażliwych zębów. Zawierają one dużą ilość fluoru i mają niski stopień ścieralności. Aminofluorek zawarty w tych pastach pomaga zamykać kanaliki zębowe i chroni szkliwo przed szkodliwymi działaniami kwasów. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, w celu zastosowania specjalistycznych preparatów.

Należy pamiętać, że nadwrażliwość zębów jest chwilowa – pojawia się i po krótkim czasie znika. Zwykle podczas jedzenia kwaśnych, zimnych lub ciepłych pokarmów i płynów lub też podczas szczotkowania zębów. Jeśli jednak cierpimy na permanentny ból, powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, może to być bowiem objaw poważniejszego schorzenia jamy ustnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *