Loading...
Ciekawostki

Wpływ chorych zębów na resztę organizmu

Czy chore zęby mogą szkodzić naszemu zdrowiu? Czy bóle głowy mogą mieć coś wspólnego z zepsutymi zębami? Niestety, okazuje się, że wiele groźnych chorób może mieć swoje źródło w stanach zapalnych jamy ustnej lub wadach zgryzu. Warto uświadomić sobie, że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale też ochrona przed wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi.

Ubytki w jamie ustnej a choroba wrzodowa

Prawidłowy proces trawienia powinien rozpoczynać się już w jamie ustnej, gdzie przeżuwany jest każdy kawałek jedzenia. Dzięki temu żołądek jest odciążony. Braki w uzębieniu zaburzają ten proces. Kiedy połyka się duże kęsy, jedzenie nie może być trawione prawidłowo. To z kolei sprzyja powstawaniu wrzodów żołądka.

Wady zgryzu a bóle głowy

Okazuje się, że wady zgryzu mają ogromny wpływ na częste bóle głowy. Ich źródło tkwi w nieprawidłowej budowie szczęki i żuchwy, co z kolei powoduje nadmierne przeciążenie stawu skroniowo- żuchwowego.

Szkodliwy wpływ próchnicy na organizm

Przyczyną chorób mogą być też nieleczone stany zapalne zębów oraz przyzębia. Bakterie i drobnoustroje znajdujące się w jamie ustnej wydzielają enzymy i toksyny. Te z kolei mogą wędrować po organizmie za pomocą naczyń krwionośnych. Kiedy docierają do stawów, powodują bolesne stany zapalne. W skrajnych przypadkach mogą stać się przyczyną trwałego uszkodzenia stawów. Z kolei próchnica górnych zębów może przyczyniać się do zapalenia zatok.

Chore zęby a choroby serca

Niestety, wędrujące po organizmie bakterie i toksyny mogą dotrzeć do serca. Co wówczas się dzieje? Ściany naczyń krwionośnych zostają uszkodzone, płytka miażdżycowa osadza się znacznie łatwiej. Działanie szkodliwych enzymów i toksyn powoduje także wzrost krzepliwości krwi. Prowadzi to do poważnych konsekwencji – zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia zastawek, a nawet zawału!

Nerki, wątroba, płuca…

Zaniedbana próchnica negatywnie wpływa także na nerki, powodując ich kłębuszkowe zapalenie. Nerki oczyszczają organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Atakujące je toksyny mogą znacznie utrudnić to zadanie, a nawet powodować trwałe uszkodzenie organu. Zepsute zęby bywają również przyczyną ropnia wątroby lub płuc. W skrajnych przypadkach, bakterie przedostające się z chorego zęba do reszty organizmu mogą powodować zapalenie mózgu.

Bakterie, które gromadzą się w zepsutych zębach mogą poczynić w naszym organizmie ogromne szkody. Warto o tym pamiętać i nie zwlekać z wizytami w gabinecie stomatologicznym. Jeśli chcemy zapewnić sobie dobre zdrowie, zacznijmy od zdrowia naszych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *