Loading...
Ciekawostki

​​Jakie korzyści dla pacjentów i personelu ma dobrą jakość powietrza w gabinecie stomatologicznym?

Korzyści z czystego powietrza w gabinecie

Podjęcie przez kliniki dentystyczne wszystkich możliwych kroków w celu ograniczenia ryzyka zakażenia niebezpiecznymi dla zdrowia patogenami jest coraz częściej uznawane za standard. Te działania zapobiegawcze niosą wiele korzyści zarówno dla pacjentów przybywających na wizytę, jak i dla personelu. Ważnym elementem wśród nich jest dobra jakość powietrza. Dlaczego jest tak istotna i jakie zalety ma powietrze czyste biologicznie powietrze? Podpowiadamy!

Bezpieczeństwo podczas zabiegów

Gabinet stomatologiczny jest uznawany za jedno z najbardziej szkodliwych dla zdrowia miejsc pracy, a osoby pracujące w takich zawodach jak: lekarz dentysta czy higienistka stomatologiczna, narażone na wiele chorób. Niewątpliwie pewne zagrożenie powstaje także w stosunku do pacjentów, przybywających do stomatologów na wizyty. 

Dlatego tak istotnym elementem dbania o bezpieczeństwo pacjentów i personelu w gabinecie stomatologicznym jest odpowiednie sterylizatory powietrza. Działające w oparciu o technologię niskoenergetycznej plazmy (tzw. zimną plazmę) urządzenia Novaerus usuwają cząsteczki wirusów i bakterii o wysokiej zakaźności, m.in. grypy, odry, norowirusa czy gronkowca złocistego, oraz niezwykle szkodliwe dla zdrowia lotne związki organiczne (LZO). 

Urządzenia do dekontaminacji powietrza to doskonały wybór do klinik dentystycznych, uzupełniający klasyczne systemy filtracji i wentylacji. Poniżej wyjaśniamy, jakie korzyści  przyniesie Ci umieszczenie urządzenia usuwającego z powietrza niebezpieczne patogeny w swoim gabinecie.

Neutralizacja negatywnego wpływu stosowanych podczas zabiegów materiałów

Poziom LZO w powietrzu w gabinecie stomatologicznym jest czynnikiem, którego negatywnego wpływu nie da się pominąć. Często przekracza on zalecany dla pomieszczeń limit. Dlaczego akurat kliniki dentystyczne są narażone na wysoki poziom zanieczyszczenia LZO? Istotny wpływ mają wykorzystywane podczas zabiegów materiały. Wysoką toksycznością odznacza się m.in. metakrylan metylu. Jednak należy wziąć pod uwagę także negatywny wpływ różnego rodzaju chemikaliów stosowanych do czyszczenia i sterylizacji. A należy pamiętać, że są to czynności wykonywane regularnie w każdym gabinecie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, w sytuacji gdy zarówno pacjent, jak i personel jest w pełni zdrowy, i tak istnieje ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie (szczególnie dla specjalistów, którzy przebywają w gabinetach wiele godzin). Dlatego tak ważne jest umieszczenie w pomieszczeniu odpowiedniego urządzenia do dekontaminacji powietrza, które usunie wszystkie niebezpieczne związki. Dobrym wyborem jest model, który będzie pracował nieustannie – zarówno w trakcie wizyty, jak i po jej zakończeniu – aby zagwarantować biologiczną czystość powietrza na stałe.

Zmniejszenie ryzyka infekcji

Poza zwiększonego poziomu LZO w gabinetach stomatologicznych, pacjentom i personelowi mogą zagrażać także patogeny – bakterie, wirusy oraz grzyby. Podczas leczenia dentystycznego zanieczyszczenia z ust pacjenta oraz bioaerozole powstające podczas szlifowania zębów prostnicą mogą wydostać się i osadzić na znajdujących się obok powierzchniach oraz w powietrzu. 

Warto pamiętać także, że ta chmura pełna toksyn nie znika w momencie opuszczenia przez pacjenta gabinetu, a może utrzymywać się nawet przez kilka godzin! Niebezpieczne bioaerozole wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, które pozwalają im przeniknąć prosto do płuc. Natomiast rozpryski stwarzają zagrożenie dla dróg oddechowych personelu. Należy pamiętać także, że te cząsteczki bardzo łatwo mogą zostać wyniesione z gabinetu i w krótkim czasie znaleźć się w innych pomieszczeniach kliniki.

Jakie negatywne skutki mogą spotkać odwiedzających gabinety dentystyczne pacjentów? Między innymi choroba legionistów zagrażająca nie tylko zdrowiu, ale i życiu, oraz zakażenie niebezpiecznym gronkowcem złocistym – do niego nie potrzeba nic więcej niż kontakt zanieczyszczonego tą bakterią fartucha z raną. Potwierdza to fakt, że studenci stomatologii mają gronkowca nawet kilka razy częściej niż osoby niezwiązane z tym zawodem!

Koniec z nieprzyjemnymi zapachami

Zapach gabinetu stomatologicznego zna każdy. Ta intensywna woń w wielu pacjentach potrafi wywołać panikę, jeszcze przed przekroczeniem progu kliniki. Dlatego tak istotne jest zadbanie o ten aspekt wizyty.

Urządzenia do dezynfekcji powietrza Novaerus pozbywają się nie tylko zakaźnych patogenów, ale i nieprzyjemnych zapachów. Oznacza to, że wizyta może odbyć się w komfortowych warunkach, a dodatkowo poziom stresu u pacjenta może ulec zmniejszeniu. Docenią to także specjaliści, którym lepiej będzie pracowało się nie spędzając w otoczeniu przykrych zapachów wielu godzin.

Podwyższenie standardu kliniki

Bardzo ważną korzyścią, która jest efektem dbania o czyste powietrze w gabinecie stomatologicznym, jest podwyższenie standardu tego miejsca. Pacjenci będą czuli się zaopiekowani podczas wizyty, widząc, że dbasz o bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Może mieć to pozytywny wpływ na liczbę pacjentów, którzy zdecydują się na umówienie wizyty właśnie w Twoim gabinecie. Warto umieścić informację o urządzeniach do dezynfekcji powietrza na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych, aby dodatkowo zachęcić do wyboru Twojej placówki.

Zmniejszenie ilości absencji w pracy

Jeśli prowadzisz klinikę stomatologiczną, w której pracuje kilku stomatologów, wiesz, jak istotne jest zadbanie o zdrowie i dobre samopoczucie lekarzy. Dlatego czyste i wolne od zakaźnych patogenów powietrze może przyczynić się do zmniejszenia ilości absencji specjalistów w pracy. To korzyść finansowa dla Ciebie i element, na który zwracają uwagę pacjenci, zmuszeni do zmiany lekarza lub terminu wizyty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *