Loading...
Ciekawostki

Jak opanować strach przed dentystą? Kilka sprawdzonych sposobów

strach przed dentystą co zrobić sposoby

Zdrowe i piękne zęby to marzenie chyba każdego z nas. Aby jednak móc cieszyć się pięknym uzębieniem, należy oczywiście regularnie odwiedzać stomatologa. Dzięki szybkiej reakcji na ewentualne ubytki i stałej kontroli jesteśmy w stanie zapobiec długiemu oraz uciążliwemu leczeniu. Są jednak wśród nas ci, którzy wręcz panicznie boją się dentysty. Strach przed dentystą – co zrobić? Jeśli należysz do osób, które już na samo hasło stomatolog czy sklep stomatologiczny dostają dreszczy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Sprawdź nasze sposoby i pokonaj dentofobię!

Strach przed dentystą – co zrobić? Sposób nr 1 – zapoznaj się z pracą stomatologa

Dentofobia, bo tak nazywamy paniczny strach przed wizytą u stomatologa, może mieć różne podłoża. Większość z nas ma zapewne przykre doświadczenia z dzieciństwa, które zostały w naszej pamięci do teraz. Część z nas boi się także dentysty dlatego, że nie wie, czego tak naprawdę można spodziewać się na wizycie. Zanim umówmy się do lekarza, poczytajmy zatem o tej dziedzinie medycyny – to dobry pomysl gdy pytamy jak opanować strach przed dentystą. Zapoznajmy się z najpopularniejszymi zabiegami i sprawdźmy na https://tech-dent.pl/category/sprzet-stomatologiczny, jakich narzędzi będzie używał nasz stomatolog. Dzięki temu nieco oswoimy się z myślą o wizycie oraz będziemy przygotowani na niemalże wszystko. Wtedy nic nie powinno nas zaskoczyć, co da nam wewnętrzny luz oraz spokój. 

Sposób nr 2 – wybierz zaufanego i polecanego dentystę

Jak pozbyć się strachu przed dentystą? Aby pokonać lęk przed dentystą, warto również wybrać odpowiedniego fachowca. Nie umawiajmy się zatem na wizytę do pierwszej lepszej osoby. Zapytajmy znajomych oraz członków rodziny, do kogo chodzą regularnie. Poczytajmy także opinie innych pacjentów, których z pewnością będzie pełno w sieci. Starajmy się również wybrać osobę, która zajmuje się leczeniem zębów u dzieci oraz dorosłych. Taki specjalista z pewnością będzie niezwykle delikatny i zastosuje wszelkie techniki, dzięki którym będziemy w stanie chociaż na chwilę się odprężyć. 

Sposób nr 3 – porozmawiaj ze swoim lekarzem

Strach przed dentystą – co zrobić? Zmagając się z dentofobią, warto poznać zalety rozmowy z lekarzem przed rozpoczęciem zabiegu. Od razu zakomunikujmy, że jesteśmy pełni obaw. Ustalmy także z dentystą sygnał ostrzegawczy. Jeśli podczas wizyty poczujemy duży dyskomfort, podnieśmy np. na chwilę rękę, by stomatolog wiedział, że potrzebujemy krótkiej przerwy. Gdy wiemy, co przeraża nas najbardziej, np. ból czy dyskomfort związany z umieszczeniem w jamie ustnej dużej ilości gazików, również o tym powiedzmy. Wtedy lekarz będzie wiedział, na co uważać podczas zabiegów.

Strach przed dentystą – co zrobić? Sposób nr 4 – nie bój się prosić o znieczulenie

Podczas wizyty u dentysty często boimy się bólu. Jak opanować strach przed dentystą? Po prostu poprośmy lekarza o znieczulenie. Nie zastanawiajmy się wtedy ani chwili. Stomatolog na pewno nas z tego powodu nie wyśmieje – przecież po to są znieczulenia! Jeśli mają nam pomóc, to dlaczego nie warto z nich skorzystać? Z czasem może okazać się, że dzięki temu przełamiemy swój lęk i w końcu będziemy w stanie leczyć swoje zęby bez takiej formy uśmierzenia bólu. 

Sposób nr 5 – postaw na relaks

Przed wizytą u stomatologa postarajmy się także w jakiś sposób odprężyć. Strach przed dentystą – co zrobić gdy paraliżuje? Możemy napić się melisy, poćwiczyć jogę czy poczytać książkę. Znajdźmy jakąś aktywność, która sprawi, że przestaniemy na chwilę myśleć o leczeniu zębów. Wtedy do gabinetu wejdziemy zrelaksowani i pełni pozytywnej energii. O wiele łatwiej będzie nam tym samym przetrwać całą wizytę i co najważniejsze – wrócić na kolejną. 

Poznaj swojego ,,wroga”! W innym artykule piszemy o sprzęcie do nowoczesnego gabinetu stomatologicznego – kliknij tutaj: http://stomatologia.malopolska.pl/nowoczesny-gabinet-stomatologiczny-co-powinien-miec/. Trzymamy kciuki za wszystkich dentofobów i życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *