Loading...
Ciekawostki

Nowoczesny gabinet stomatologiczny – co powinien mieć?

Czasy, kiedy wizyta w gabinecie stomatologicznym wiązały się z ogromnym stresem i strachem przed bólem, minęły bezpowrotnie. Dziś dentysta posiada wiedzę i narzędzia, które pozwalają mu niemal bezboleśnie leczyć zęby. Gabinet stomatologiczny jest wyposażony niezwykle profesjonalnie i nowocześnie.


Czasy, kiedy wizyta w gabinecie stomatologicznym wiązały się z ogromnym stresem i strachem przed bólem, minęły bezpowrotnie. Dziś dentysta posiada wiedzę i narzędzia, które pozwalają mu niemal bezboleśnie leczyć zęby. Gabinet stomatologiczny jest wyposażony niezwykle profesjonalnie i nowocześnie, gdyż korzysta ze sprawdzonych sklepów dentystycznych, np. https://tech-dent.pl/.

Gabinet jednostanowiskowy

Niezbędne minimum wyposażenia, które powinno znajdować się w gabinecie stomatologicznym, jednostanowiskowym to:

  • unit stomatologiczny, czyli specjalny fotel,
  • asystor będący specjalnym meblem dentystycznym w postaci szafki łatwej do przesuwania posiadającej blat oraz szufladki, które są podręcznym magazynkiem na najbardziej potrzebne akcesoria,
  • fotelik dla lekarza i asysty,
  • umywalka,
  • ewentualnie małe biurko z komputerem,

Profesjonalny gabinet stomatologiczny powinien być także wyposażony w szafki, w której stomatolog (Zobacz Stomatolog Wieliczka) może przechowywać niezbędne materiały oraz narzędzia, sterylizator i zlewozmywak oraz punktowy aparat RTG.

Nowoczesny unit stomatologiczny

Fotel stomatologiczny to centralny punkt każdego gabinetu stomatologicznego. Współczesne unity stomatologiczne charakteryzują się niezwykłą funkcjonalnością. Składają się z kilku elementów.

Pacjenci zasiadają w wygodnym fotelu elektromechanicznym. Taki fotel posiada między innymi zagłówek z blokadą mechaniczną, programowalne pamięci pozycji pracy, pamięć pozycji „spluwaczkowej” i automatyczny powrót do pozycji „0”.

Kolejny element unitu to konsoleta dentysty wyposażona w funkcje maksymalnie ułatwiające jego pracę. Niezbędna jest również lampa halogenowa bardzo dokładnie oświetlająca stanowisko pracy. Ostatnia część unitu to blok spluwaczki ze szklaną, odchylaną i zdejmowaną misą. Blok spluwaczki posiada możliwość obrotu w stronę pacjenta.

Wyposażenie dodatkowe

Wyposażenie dodatkowe obejmuje wszelkie narzędzia pracy stomatologa, a więc:

– kamery,

– kątnice,

– ssaki,

– wiertła stomatologiczne (m.in. wysokiej jakości niezawodne wiertła diamentowe https://tech,-dent.pl/category/stomatologia-wiertla-jota),

– piaskarki,

– autoklaw, służący do sterylizacji.

W pełni profesjonalny gabinet nie może się również obyć bez dodatkowych kamer, aparatów i wywoływarki RTG, lamp ultradźwiękowych i bakteriobójczych, negatoskopów oraz innych elementów wyposażenia specjalistycznego.

Oczywiście projektując gabinet należy uwzględnić również wszelkiego rodzaju ułatwienia dla pacjentów, w tym również osób niepełnosprawnych. Toalety, wygodna poczekalnia, odpowiednia aranżacja wnętrza to czynniki, które z pewnością poprawiają komfort pacjentów. Wizyta u dentysty w żadnym wypadku nie powinna kojarzyć się z dodatkowymi uciążliwościami i powodować negatywnych skojarzeń.

Nowoczesny gabinet stomatologiczny – komfort i bezpieczeństwo

W nowoczesnym gabinecie stomatologicznym powinny również znaleźć się urządzenia idące z duchem czasu, a nie tylko te, które niezmiennie znajdują się w ich wyposażeniu od dekad. Dlatego ważne będą także urządzenia, która poprawiają jakość powietrza w gabinecie stomatologicznym. Przekonała nas do nich pandemia, jednak w wielu środowiskach medycznych były wykorzystywane dużo wcześniej. Podczas leczenia stomatologicznego czy ekstrakcji zęba może dojść do zakażenia krzyżowego. Dodatkowo pacjent na fotelu ma cały czas otwarte usta i jest bez maseczki. W sytuacji gdyby był chory, mógłby narazić na zachorowanie personel znajdujący się w gabinecie.

Właśnie w takiej roli doskonale sprawdzają się urządzenia do dezynfekcji powietrza, które pozwalają czuć się w pełni bezpiecznie zarówno pacjentowi, jak i pracownikom. Pobierają powietrze z pomieszczenia, oczyszczają je i wraca ono w pełni wolne od bakterii, wirusów, grzybów i innych potencjalnie zagrażających zdrowiu i życiu drobnoustrojów. Często są one wykorzystywane nie tylko w gabinetach, gdzie wykonywane są usługi stomatologiczne, ale także w większych skupiskach pacjentów, czyli w poczekalni. Dzięki temu nawet gdy na wizytę stawi się ktoś chory, ryzyko zarażenia zostanie zminimalizowane.

Drugim ważnym elementem wyposażenia nowoczesnego gabinetu stomatologicznego, który z kolei wpływa na komfort pacjenta podczas wizyty, jest urządzenie do sedacji wziewnej. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które można spotkać już nie tylko w prestiżowych klinikach – należy spodziewać się, że już niedługo stanie się podstawowym wyposażeniem.

Wspomniane urządzenie dozuje podtlenek azotu oraz tlen w wybranych proporcjach. Jego działanie uspokaja i rozluźnia, a przy tym nie usypia i nie otępia, dzięki czemu pacjent pozostaje przez cały czas świadomy. Jest w pełni bezpieczny, także dla dzieci, a po zakończeniu podawania bardzo szybko przestaje działać.

Doskonale sprawdza się u pacjentów z dentofobią, którzy nie są w stanie poddać się leczeniu czy ekstrakcji zęba tylko z wykorzystaniem klasycznego znieczulenia miejscowego. Może także przydać się podczas przyzwyczajania dzieci do wizyt u stomatologa lub kiedy pojawi się konieczność nagłego leczenia na pierwszej wizycie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *