Loading...
Ciekawostki

Powrót do przeszłości, czyli historia stomatologii cz. 2

Pierwsza szczoteczka

Za datę wynalezienia pierwszej szczoteczki do zębów umownie przyjmuje się rok 1498. Skonstruowali ją Chińczycy, którzy do rękojeści przyczepili włosie pod kątem prostym. Ogromną wagę do higieny jamy ustnej przywiązywali również Aztekowie. W czasie gdy do Ameryki dotarł Kolumb mieszkańcy Nowego Świata znali już 10 zasad codziennej pielęgnacji zębów.

Znani – nieznani

W historii stomatologii zapisało się wiele wybitnych nazwisk, które nie zawsze kojarzymy właśnie z tą dziedziną nauki. Dentystyka interesowała Hipokratesa i Arystotelesa. W tym wypadku warto zaznaczyć, że ich zabiegi były dość kontrowersyjne, gdyż stosowali oni np. sterylizację za pomocą ognia. Mikołaj Kopernik również zajmował się dentystyką, o czym świadczy sporządzona przez niego recepta na gnilca dziąseł. Szczegółowy opis anatomiczny zębów, szczęk i zatok szczękowych pozostawił po sobie Leonardo da Vinci. Król Francji Ludwik XIV przysłużył się stomatologii, nadając podstawy prawne zawodowi dentysty. Już w roku 1699 do wykonywania tej specjalności potrzebne było ukończenie specjalistycznych studiów i pozytywne zdanie egzaminu.

Narodziny podstawowych narzędzi dentystycznych

  • W drugiej połowie XVIII w. znane są takie narzędzia jak: pelikan wieloraki, lewarek, obcążki, kleszcze do zębów proste, kleszcze do zębów składane, kruczy nos do usuwania korzeni, targaniec, kozia stópka, pręt do wypalania korzeni, żelazka różnego kształtu do palenia, żelazka różnego kształtu do zatykania ołowiem, igła do palenia.

  • W 1804 roku Bartholomeo Ruspini wynalazł lusterko stomatologiczne. Jego wynalezienie przypisywali sobie także Johan Schultes i J.C.F. Maury, co zrodziło sporo kontrowersji. W roku 1931 powstał pierwszy fotel dentystyczny. Jego konstruktorem był J. Snell.

W stronę wiedzy specjalistycznej

  • W 1839 roku w USA został założony pierwszy instytut lekarsko-dentystyczny.

  • W 1840 roku wydano pierwszy numer czasopisma stomatologicznego „Quarterly Journal of Dental Science”.

  • 11 grudnia 1844 roku – po raz pierwszy podczas usuwania zęba został użyty podtlenek azotu (znany również jako gaz rozweselający).

  • W 1890 za sprawą Edwarda Angle narodziła się nowoczesna ortodoncja.

  • Pierwsza szkoła dentystyczna w Polsce została założona w roku 1891. Następna dopiero 6 lat później.

  • Pierwsze zdjęcie RTG zębów wykonał Otto Walkhoff w 1894 roku. Co ciekawe, miało to miejsce już po dwóch tygodniach od wynalezienia promieni X przez W. K. Roentgena.

  • Termin „stomatologia” został wprowadzony dopiero w roku 1909.

  • W 1964 roku po raz pierwszy użyto w stomatologii lasera.

Stomatologia od czasów swoich narodzin przeszła ogromną przemianę. Powstają coraz skuteczniejsze metody leczenia chorób jamy ustnej. Zdrowie i estetyka naszych zębów są w dobrych ręka. Warto przypomnieć sobie o tym, siadając z przestrachem na fotel dentystyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *