Loading...
Złamany ząb

Złamałem zęba. Jak możecie mi pomóc?

Złamany ząb jest problemem, którego każdy z nas chciałby uniknąć. Nie zawsze się to jednak udaje. Co wtedy robić? Czy złamany ząb da się jeszcze ocalić? Na te pytania może odpowiedzieć wyłącznie dentysta. Jeśli zatem nasz ząb się złamie lub ukruszy, czym prędzej należy zapisać się na wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego mi się to przytrafiło?

Teoretycznie szanse na złamanie są niewielkie. Ludzki mózg bardzo szybko ocenia jak twarde jest to, co jemy i jakiej siły musimy użyć w tym celu. Dlaczego zatem zęby się łamią? Najczęściej dlatego, że są martwe i nie odbierają bodźców prawidłowo. Winę ponoszą w tym wypadku nieleczone ubytki. Złamania zębów przednich to najczęściej efekt uszkodzeń mechanicznych.

Stracony na dobre? Niekoniecznie!

Złamanie zęba nie zawsze jest jednoznaczne z jego utratą. Wszystko zależy od skali uszkodzenia, a więcej tego, czy do złamania doszło w obrębie szkliwa i zębiny czy też objęło ono miazgę zęba.

Nie zwlekaj!

Natychmiastowa wizyta w gabinecie stomatologicznym jest niezwykle istotna. Po pierwsze, zmniejsza ryzyko utraty tkanek miękkich i bazy kostnej, które tworzą naturalną przestrzeń dla implantu. Po drugie, jeśli w wyniku złamania doszło do odsłonięcia miazgi zębowej, może dojść do zakażenia. Im szybciej pacjent zgłosi się do stomatologa, tym większe szanse na ocalenie zęba i tym więcej możliwych rozwiązań.

Mały ubytek

Mały ubytek to mały problem. W takim wypadku wystarczy wypełnienie kompozytowe, które dopasowuje się do odcienia pozostałych zębów. Takie odtworzenie jest solidne i trwałe. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie licówek, czyli porcelanowych płytek. Są one naklejane na zewnętrzną część zęba. To dobre rozwiązanie dla osób, którym szczególnie zależy na efekcie estetycznym.

Pękniecie lub złamanie

Zdarza się, że do naprawy można użyć fragmentu tego samego zęba. Możliwa jest wtedy odbudowa w ciągu jednej krótkiej wizyty. W przypadku złamania całego zęba oraz uszkodzenia miazgi zębowej sprawa jest dużo trudniejsza. Przede wszystkim pacjent powinien wykonać RTG zęba i poddać się leczeniu kanałowemu. Złamany ząb jest rekonstruowany przy użyciu wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej. Niestety, zajmuje to co najmniej 3 wizyty. Zdarza się też, że stopień uszkodzenia zęba jest tak duży, że należy go całkowicie usunąć. W takiej sytuacji jedyną opcją jest zastąpienie zęba implantem, mocowanym na małej metalowej śrubce wszczepionej w kość szczęki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *